Strony

czwartek, 9 października 2014

Schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes

Nastał czas jesiennych migracji ptaków. Powoli przygotowujemy się do obrączkowania ptaków przy naszym muzealnym karmniku. Jak zwykle w tym okresie będziemy publikowali posty ze zdjęciami schwytanych przez nas gatunków. W opisach szczegółów ubarwienia ornitolodzy nader często posługują się nazewnictwem poszczególnych partii upierzenia, a zwłaszcza grup piór znajdujących się w skrzydle. Nie zawsze te opisy są czytelne dla osób nie zajmujących się ornitologią. Postanowiliśmy więc przygotować pomocniczy schemat z nazewnictwem piór w skrzydle ptaka. Wśród różnych grup systematycznych ptaków, nazwy poszczególnych partii upierzenia są zasadniczo te same, różnice kryją się w liczbie pojedynczych piór w obrębie poszczególnych grup. My dziś prezentujemy schemat skrzydła srokosza Lanius excubitor, typowego przedstawiciela rzędu wróblowych Passeriformes. W tej zróżnicowanej grupie ptaków wszystkie gatunki mają podobną ilość piór w obrębie poszczególnych grup w skrzydle. Tak więc zarówno najmniejszy europejski przedstawiciel wróblowych – mysikrólik Regulus regulus, jak i największy – kruk Corvus corax, mają: 10 lotek pierwszorzędowych (primaries), 6 lotek drugorzędowych (secondaries), 3 lotki trzeciorzędowe (tertials), 10 pokryw pierwszorzędowych (primary coverts), 10 dużych pokryw (greater coverts), 1 pokrywę nadgarstkową (carpal covert), 3 pióra skrzydełka (alula feathers) i 8 średnich pokryw (median coverts). Ptaki należące do tego taksonu różnią się między sobą liczbą małych pokryw skrzydłowych (lesser coverts) oraz szczegółami dotyczącymi wielkości lotek dłoniowych – u niektórych występuje 10 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych, u innych  pierwsza (zewnętrzna) może być dużo mniejsza od reszty, a u pozostałych (np. skowronków Alaudidae, jaskółkowatych Hirundinidae, pliszkowatych Motacillidae, wróblowatych Passeridae, łuszczaków Fringillidae i trznadlowatych Emberizidae) może być tak uwsteczniona, że nie wystaje spod pokryw pierwszorzędowych – widać wtedy tylko 9 w pełni wykształconych lotek pierwszorzędowych.

schemat upierzenia skrzydła ptaka z rzędu wróblowych Passeriformes
skrzydło srokosza Lanius excubitor (samiec w upierzeniu juwenilnym)

25 komentarzy:

  1. Czas na trochę teorii :-)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No mamy nadzieję, że to teoria połączona z praktyką - bo poniższa fotka pozwala pióra porównać do schematu. Ale resztę trzeba zrobić samemu w terenie... powodzenia!

      Usuń
  2. Nareszcie ktoś zrobił porządek z tymi skrzydłami....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki - mamy nadzieję, że się przyda gdy pojawią się posty z ptakami :-).

      Usuń
  3. Bardzo czytelny schemat i opis, dzięki z pewnością się przyda - zwłaszcza jak się zrobi wydruk, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszymy się, że schemat okazał się przydatny; pozdrowienia

      Usuń
  4. All of your blogs are wonderfully informative and this one is no exception. Great job.

    OdpowiedzUsuń
  5. Very interesting!
    have a nice weekend!

    OdpowiedzUsuń
  6. U żywego ptaka nie zawsze wszystko to można łatwo znaleźć, ale z tym schematem będzie z pewnością prościej... pozdrowienia z Kluczborka!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Schemacik na pewno sprawę ułatwi :-).
      Pozdrawiamy z Góry św. Anny

      Usuń
  7. What beautiful and great to read about how the information d wing works. Quite interesting to read. Beautiful wing also:-)
    Greetings

    OdpowiedzUsuń
  8. Czego chcieć więcej wszystko wiadome i super opisane. W końcu wszystko pokazane czarno na białym:) Pozdrawiam i zapraszam do mnie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Może kiedyś ten schemat i Tobie się przyda...

      Usuń
    2. Właśnie o tym piszę, że w końcu wszystko jasne:) Na pewno będę z niego korzystał:) A mam pytanie mogę umieścić ten post niedługo na swoim blogu? Oczywiście będzie link do Was i będzie napisane że Wy jesteście autorami, bo naprawdę jest świetny:)

      Usuń
    3. Możesz, jak tylko komuś się przyda będzie nam bardzo miło - po to to robimy, pozdrowienia!

      Usuń
    4. Naprawdę bardzo dziękuję:)

      Usuń
  9. Bardzo ciekawy i interesujący post. Oby takich więcej! Zapraszam do siebie i pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie wiedziałem, że te wszystkie piórka w ptasim skrzydle mają swoje nazwy. Myślałem, że wszystkie to lotki, a tu proszę :). Człowiek całe życie się musi uczyć, he he. Fajny post!
    Pozdro
    MIKI

    OdpowiedzUsuń
  11. Zawsze miałem kłopoty z oznaczeniem przynależności poszczególnych grup upierzenia skrzydła. Ten schemat zapisałem sobie w ulubionych. Pozdrawiam ;-)

    OdpowiedzUsuń