środa, 20 maja 2015

"Nasze" błotniaki łąkowe Circus pygargus lęgowe w Czechach

Niedawno otrzymaliśmy wiadomość od Dušana Boucnego, który zajmuje się ochroną błotniaka łąkowego Circus pygargus w Czechach, że udało mu się sfotografować w okolicach Ostrawy błotniaki oznakowane kolorowymi obrączkami. Po obejrzeniu zdjęć okazało się, że wszystkie pięć ptaków nosi oprócz standardowych metalowych obrączek, także kolorowe znaczniki z indywidualnym kodem. Znaczniki były w kolorze pomarańczowym z czarnym kodem - czyli takie jakie stosuje się w Polsce do znakowania tego gatunku. Ponieważ zdjęcia jakie przysłał nam Dušan są wprost rewelacyjnej jakości - udało się łatwo zidentyfikować trzy z obserwowanych przez niego ptaków. Czwarty ptak niestety miał bardzo zabrudzoną obrączkę i nie udało się odczytać kodu, piąty nie dał się zbyt blisko podejść aby wykonać zadowalające zdjęcie - ale jak napisał nam Dušan - nie podda się i spróbuje jeszcze wykonać dodatkowe fotografie. W okolicach Ostrawy, niedaleko od granicy z Polską, Dušan stwierdził w tym sezonie gniazdowanie 7 par błotniaka łąkowego. Jak widać ptaki mogą zmieniać w kolejnych sezonach miejsce swojego gniazdowania. Poniżej prezentujemy znakomite zdjęcia Dušana (które pozwolił nam wykorzystać na potrzeby niniejszego posta) i mapki z miejscami obrączkowania trzech z pięciu stwierdzonych w Czechach ptaków, oraz bardzo przybliżone (ze względu na bezpieczeństwo lęgów) miejsce gniazdowania w tym sezonie.

Pierwszy z ptaków - samica o numerze obrączki metalowej FN 73084, została przez nas zaobrączkowana 22.07.2013 r. koło miejscowości Zębowice w woj. dolnośląskim. Samica była tam lęgowa i wychowała 4 pisklęta. Obecnie gniazduje w odległości około 170 km od miejsca oznakowania.
samica lęgowa obecnie w okolicach Ostrawy, fot. Dušan Boucný

Drugi sfotografowany ptak to samiec o numerze obrączki FN 73090. Został przez nas zaobrączkowany podczas lęgów 23.07.2013 r. w okolicach miejscowości Dzielawy w woj. opolskim. Obecne miejsce lęgów oddalone jest o około 20 km od miejsca oznakowania.
samiec lęgowy obecnie w okolicach Ostrawy, fot. Dušan Boucný
 
Trzeci z ptaków - samica o numerze obrączki FN 81944, była przez nas oznakowana jako ptak lęgowy 09.07.2014 r. w okolicach miejscowości Bogdanowice w woj. opolskim. Obecnie gnieździ się około 20 km od miejsca obrączkowania.
samica lęgowa obecnie w okolicach Ostrawy, fot. Dušan Boucný

Oby jak najwięcej tak znakomicie udokumentowanych wiadomości powrotnych - wtedy nasza wiedza o tym rzadkim gatunku znacznie się zwiększy...

8 komentarzy:

 1. Czołem.
  W zeszłą niedziele miałem sparowaną samke z popielatym znaczkiem skrzydłowym (po prawej). To Wasza robota czy kolegów Czechów?
  Niestety nie odczytałem kodu ale ptak lęgowy więc trza podjechać i spróbować raz jeszcze.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasza jeszcze nie, gdyż dopiero od tego sezonu będziemy znakować błotniaki znaczkami skrzydłowymi (a jeszcze nie zaczęliśmy...;-)). Czesi też chyba tego nie robią, ale wiemy gdzie jest samica z niemieckim znaczkiem skrzydłowym, która była u ans lęgowa w zeszłym roku - napiszę Ci na pocztę gdzie jest. Pozdrowienia.

   Usuń
 2. Gratulacje Panowie! To świetne wieści!
  Pozdro
  MIKI

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak by Schengen to by tam gniazdować nie mogły ;-))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała wiadomość !!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wieści a każda zwrotka z żywych ptaków i to lęgowych cieszy najbardziej:)Widać też spi....z polski do lepszego życia hehe.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, w południowej części powiatu głubczyckiego mamy póki co w tym roku tylko 2 pewne pary... (z czego jedna samica jeszcze nie wysiaduje...), trzecią do potwierdzenia i jeszcze jedną podejrzaną obserwację trzeciorocznego samca... widać wszystkie po prostu zatrzymały się po południowej stronie granicy...

   Usuń
 6. Samce są bardzo ładne :-) świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń