dzięcioł duży, fot. M. Wolny |
pełzający po pniu drzewa dzięcioł trzyma się łapami kory i podpiera piórami ogonowymi - sterówkami, które są bardzo sztywne, fot. M. Wolny |
łapy dzięciołów są zygodaktyliczne, czyli dwa palce skierowane są do przodu i dwa do tyłu (z wyjątkiem dzięcioła trójpalczastego), pazury są ostre i zakręcone, fot. M. Wolny |
najważniejsza różnica pomiędzy dorosłym samcem a samicą, to obecność czerwonej plamy na potylicy u samca, fot. M. Wolny |
u dorosłej samicy wierzch głowy jest jednolicie czarny, bez śladu barwy czerwonej, fot. M. Wolny |
dorosły samiec, fot. M. Wolny |
dorosła samica, fot. M. Wolny |
u samca pokrywy podogonowe są intensywniej czerwone niż u samicy, ale w terenie różnice te są mało wyraźne, fot. M. Wolny |
u samicy pokrywy podogonowe są mniej jaskrawo ubarwione niż u samca, fot. M. Wolny |
Beautifully photographed, and very informative! An excellent post.Thank you!
OdpowiedzUsuńHi Richard! Thanks for your kind words!
UsuńHave a nice day!
Excellent photographs showing so much detail of the plumage, and a well written text filled with information. A fine job indeed.
OdpowiedzUsuńThanks for the nice comment.
UsuńWarm greetings!
Super poglądowa lekcja rozpoznawania dużego. Bardzo lubię dzięcioły
OdpowiedzUsuńMy też bardzo je lubimy :-) Dzięki za miły komentarz!
UsuńWell to say you had a good day would be an understatment, good numbers to ring, and beautiful shots of the Pecker.
OdpowiedzUsuńAll the best Gordon.
Thank you very much for your visit!
UsuńWe wish you a good day!
W takim razie słoninkę w moim karmniku kosztował zimą samczyk dzięcioła dużego, bo pamiętam, że z tyłu głowy miał taką czerwoną plamkę, jak na zdjęciach powyżej. Fajny post, znowu się czegoś nowego dowiedziałem o ptakach. Łapiecie jeszcze przy karmniku? Do mojego już ptaki od jakiegoś tygodnia nie zaglądają - poczuły już wiosnę :-) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDzięki Mikołaju!
UsuńA i w naszym karmniku już słabiutko z ptakami, szczególnie dziś, kiedy słońce mocno przygrzewa. Ptaki poczuły już hormony i szykują się do lęgów - samce intensywnie śpiewają (właśnie nasłuchujemy przez otwarte okno, jak samiec bogatki oznajmia głośno innym samcom, że zajął już terytorium, albo popisuje się przed jakąś samiczką -)), poza tym promienie słońca wybudzają owady, więc pokarm mięsny wygrywa ze słonecznikiem w karmniku :-) Miłego!
"właśnie nasłuchujemy przez otwarte okno, jak samiec bogatki oznajmia głośno innym samcom, że zajął już terytorium, albo popisuje się przed jakąś samiczką"
Usuń... samiec bogatki coś jak Putin :)
A to dobre, hi hi hi...
UsuńI think Woodpeckers are really special birds so I did enjoy this post thank you.
OdpowiedzUsuńThank you for your visit and read the post about the woodpecker :-)
UsuńAll the best!
Ależ to ciekawe...
OdpowiedzUsuńCieszymy się, że post Cię zainteresował :-)
UsuńPięknego dnia!
Witam . Super to pokazaliście na zdjęciach jak odróżnić samca dzięcioła od samiczki. Teraz jak zobaczę dzięcioła to z pewnością płeć rozróżnię. Młodzież na tych zajęciach też sporo się nauczyła i mogła na własne oczy zobaczyć jak się obrączkuje i poznać gatunki ptaków.
OdpowiedzUsuńDziękujemy za sympatyczny komentarz i codzienne wizyty na blogu. To miłe, że pozyskaliśmy stałą czytelniczkę :-)
UsuńWiosenne pozdrowienia!
... i stałego czytelnika :)
UsuńRadość przepełnia nasze serca!!!!!
UsuńŚliczne zdjęcia, nie wiedziałam, że w ten sposób można odróżnić samicę od samca:) Pozdrawiam www.rzemlik.blogspot.com
OdpowiedzUsuńDziękujemy za sympatyczny komentarz :-)
UsuńSerdeczności!
Hele mooie informatie! En prachtige foto's! Love it!
OdpowiedzUsuńBedankt en groeten!
UsuńBeautiful photos.
OdpowiedzUsuńThank you Linda! Best regards!
UsuńDzięcioł duży często w porze owocowania czereśni zajada owce.Do tego czeresniowego karmika przychodzi mysle ze para tych ptakow ,jeden jest zdecydowanie wiekszy.Urzadziły sobie w szczelinie drzewa -wisni tzw.kużnię bo zostało sporo pestek od czereśni.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne
OdpowiedzUsuńW tym roku dzieciol wykul sobie dziuple w jabloni i slychac juz mlode .Juz wiem jak odruznic samca od samiczki.Dzieki.Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńU mnie dzięcioł duży wykuł dwie dziuple w jednym pniu u połączył je ze sobą, teraz ma dwa wejścia do jednej dziupli. Czy to normalne?
OdpowiedzUsuńA u mnie parka dzięciołów nadal przylatuje na słonecznik. Najczęściej osobno, choć bywa, że razem...nieopodal widziałam dziuplę w dębie i świeże wiorki pod nim.
OdpowiedzUsuń