Dziś propozycja nauki rozpoznawania kolejnych dwóch gatunków łuszczaków. Są one ze sobą blisko spokrewnione - nazywane są często gatunkami bliźniaczymi. Pierwszy z nich jest najpospolitszym lęgowym gatunkiem ptaka w Polsce, drugi u nas się nie rozmnaża, możemy go zobaczyć wyłącznie podczas jesiennych i wiosennych przelotów oraz w okresie zimowania.
Kolorowanki przedstawiające poprzednio opisywane przez nas gatunki ptaków, które można spotkać w przydomowych karmnikach znajdziecie tutaj: wróbel i mazurek; bogatka i modraszka; szarytka, sosnówka i czubatka; dzwoniec i czyż.
Kolorowanki przedstawiające poprzednio opisywane przez nas gatunki ptaków, które można spotkać w przydomowych karmnikach znajdziecie tutaj: wróbel i mazurek; bogatka i modraszka; szarytka, sosnówka i czubatka; dzwoniec i czyż.
Zięba Fringilla coelebs
- gatunek wielkości wróbla Passer domesticus z nieco dłuższym ogonem i skrzydłami. Przy karmnikach pojawia się pojedynczo lub w małych stadkach. Samiec, który przedstawiony jest na naszej kolorowance, ma brunatny grzbiet, zieloną plamę na kuprze, szaroniebieski wierzch głowy i czarne czoło. Policzki, pierś i boki ciała mają kolor ceglasty o różowym odcieniu. Jesienią, kiedy upierzenie jest świeże, pióra okrywowe mają jasnobrązowe zakończenia, zakrywające barwniejsze nasady piór. Im bliżej wiosny, końcówki te coraz bardziej ulegają wytarciu, ptak staje się barwniejszy i w ten sposób uzyskuje szatę godową. Na
czarnych skrzydłach znajdują się dwa charakterystyczne białe pasy: pierwszy - szerszy na średnich pokrywach, drugi
na dużych pokrywach i wzdłuż nasady lotek pierwszorzędowych. Zewnętrzne chorągiewki lotek, szczególnie drugorzędowych mają żółte krawędzie. Ogon jest czarny z białymi
pasami na zewnętrznych sterówkach, środkowe są szaroniebieskie. Samice nie są tak kolorowo ubarwione, są bardziej brązowoszare, mają także mniej rozległe białe pasy na skrzydłach.
Jer Fringilla montifringilla
- wielkości poprzedniego gatunku. Przebywa często w mieszanych stadach z ziębami, przy karmnikach pojawia się w niewielkich grupach. Samiec, który przedstawiony jest na naszej kolorowance, ma żółty dziób, pomarańczowoochrową pierś i barkówki oraz małe pokrywy skrzydłowe. Górna część głowy i plecy są czarne z połyskiem, ale jesienią pióra na głowie mają szarawe zakończenia, a na plecach pomarańczowe - im bliżej wiosny te jasne końce piór ulegają wytarciu, w wyniku czego odsłonięciu ulega coraz więcej czarnej barwy (w ten interesujący sposób samiec uzyskuje ubarwienie godowe). Na czarnych skrzydłach znajdują się dwa charakterystyczne białe pasy, umiejscowione podobnie jak u zięby - jeden na średnich pokrywach, drugi na dużych pokrywach i wzdłuż nasady lotek pierwszorzędowych. Lotki mają żółtawe krawędzie zewnętrznych chorągiewek. Ogon jest czarny z białymi pasami na zewnętrznych sterówkach, ale mniej wyraźnymi niż u zięby. Bardzo charakterystyczną cechą upierzenia tego gatunku jest biała plama na kuprze, widoczna szczególnie u ptaków w locie. Odróżnia ona wyraźnie jera od zięby, która ma kuper zielony (spośród innych łuszczaków biały kuper ma także gil Pyrrhula pyrrhula i szczygieł Carduelis carduelis). Samice tego gatunku są mniej kontrastowo ubarwione, mają mniej pomarańczowej i białej barwy, w upierzeniu dominują u niej odcienie szarości i beżu.
Wszystkiego dobrego z nowym rokiem życzę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Jery to śliczne ptaki, niestety żadnego jeszcze nie widziałam :/
OdpowiedzUsuńSehr Bildungs- und informativ!
OdpowiedzUsuńbesten Wünsche für das Jahr 2015
Do mnie w drugi dzień świąt zawitała parka zięb ale teraz mam wątpliwości czy to były zięby.....?
OdpowiedzUsuńWszystkiego najlepszego !
Idealnie się złożyło jera akurat widziałem po raz pierwszy parę dni temu przy karmniku:) Pozdrawiam i zapraszam do mnie na słońca poboczne i łuk okołozenitalny:)
OdpowiedzUsuńO super jest następna kolorowanka....dzieciaki mają tyle wolnego i się nudzą . Chętnie zaglądają na ten blog i pragną poznać następne gatunki ptaków i ich piękne ubarwienia. Pozdrawiam milutko z Nowym Roku.
OdpowiedzUsuńThe information of the notch I find very interesting. The notch i en itself never seen while I do not know how many flying around in the Netherlands. Lovely series and beautiful explanation.
OdpowiedzUsuńI want to thank you for all your visits and comments.
And for you and all your loved ones a very nice, happy, healthy but most photogenic 2015. That we can and enjoy this new year of each other pretty pictures and moments.
Happy ♪ ♫ • * ¨ * •. ¸ ¸ ¸ ¸. • * ¨ * • ♫ ♪ ♫ • New * ¨ * •. ¸ ¸ ¸ ¸. • * ¨ * • Year ❷☀❶❺ ♫ ♪ ¸ ¸ ¸ ¸. • * ¨ *
Nam się to już ta pomyłka gatunkowa nie zdarza ale dzieciaki niech się uczą :-))
OdpowiedzUsuńPozdrowionka
Hello guys!!
OdpowiedzUsuńI am sure this will help beginners to identify these 2 birds.
Good idea!!
I hope you are well, hugs from France!