Rzeczywiście wygląda jak ET... na drugim ma "niebiańską" poświatę ze skrzydełek (albo marsjańską, lub skąd tam pochodzi...) a na trzecim widać wszystko co trzeba... GRATULACJE Michał!!!
Fakt wygląda bardzo "obco". To zresztą jeden z argumentów kreacjonistów - bo niby jak ważka mogła przekształcić się w człowieka? Na nic tłumaczenia, ze to cokolwiek inaczej było - obcy to obcy.
Jak w szczegółach wygląda budowa takiego oka, bo chyba nie tak jak u ssaków? Z tego co wiem to takie małe "segmenty".... Pozdróki I. Gratulacje, piękne powiększenia....
Masz rację - oczy mają zupełnie inną budowę niż oczy ssaków. Są to tak zwane oczy złożone (mozaikowe). Dobrze więc zauważyłaś, że zbudowane są z wielu drobnych elementów (piszesz "segmentów", ale to nie jest właściwe określenie), zwanych fasetkami lub ommatidiami, które są gęsto ułożone - oko przypomina plaster miodu. U ważek liczba fasetek tworzących oczy złożone może wynosić nawet 40 000, to sprawia, że owady te są doskonałymi wzrokowcami. Każda fasetka posiada własną rogówkę, aparat dioptryczny, komórki barwnikowe oraz receptory i odbiera tylko wąski wycinek pola widzenia. Daje to obraz mozaikowy, który zostaje przetworzony w układzie nerwowym. Na głowie dodatkowo występują jeszcze tzw. oczy proste, inaczej przyoczka (spójrz na powyższe fotografie - to te trzy wypukłe struktury zlokalizowane na szczycie głowy pomiędzy czułkami). Pozdrowienia
Dodajmy że te "trzecie" oczy, występują także u innych zwierząt, również u człowieka, to obecnie całkiem już odmieniony organ zwany szyszynką.
A propos - Drodzy Muzealnicy - może popełnilibyście kiedyś artykuł o wspólnym przodku owadów i strunowców, bo z materiałami na ten temat w obiegu popularnym krucho?
Uwielbiam te ich oczy O.O :)
OdpowiedzUsuńMożna się w nich zakochać... :-)
UsuńPozdrowienia
ET please stay :-) :-);-)
OdpowiedzUsuńGreat macro's M. Wolny!
Thanks, Maria! Greetings
UsuńGratuluję zdjęć! Fajnie wygląda, jak UFO :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie.
Dziękujemy za miły komentarz i tradycyjnie pozdrawiamy :-).
UsuńSuper oczy, antenki i oryginalne usta :)
OdpowiedzUsuńŚwietne zdjęcia !
Nawet bardzo oryginalne :-)
UsuńDziękujemy Elu, pozdrawiamy
Rzeczywiście wygląda jak ET... na drugim ma "niebiańską" poświatę ze skrzydełek (albo marsjańską, lub skąd tam pochodzi...) a na trzecim widać wszystko co trzeba... GRATULACJE Michał!!!
OdpowiedzUsuńDziękuję pięknie, Konradzie. Pozdrawiam
UsuńŚliczny ten potworek :-) Fajowe zdjęcia!
OdpowiedzUsuńPozdrówki
Wielkie dzięki!
UsuńFakt wygląda bardzo "obco".
OdpowiedzUsuńTo zresztą jeden z argumentów kreacjonistów - bo niby jak ważka mogła przekształcić się w człowieka?
Na nic tłumaczenia, ze to cokolwiek inaczej było - obcy to obcy.
Dzięki za wizytę :-)
UsuńJak w szczegółach wygląda budowa takiego oka, bo chyba nie tak jak u ssaków? Z tego co wiem to takie małe "segmenty".... Pozdróki I. Gratulacje, piękne powiększenia....
OdpowiedzUsuńMasz rację - oczy mają zupełnie inną budowę niż oczy ssaków. Są to tak zwane oczy złożone (mozaikowe). Dobrze więc zauważyłaś, że zbudowane są z wielu drobnych elementów (piszesz "segmentów", ale to nie jest właściwe określenie), zwanych fasetkami lub ommatidiami, które są gęsto ułożone - oko przypomina plaster miodu. U ważek liczba fasetek tworzących oczy złożone może wynosić nawet 40 000, to sprawia, że owady te są doskonałymi wzrokowcami. Każda fasetka posiada własną rogówkę, aparat dioptryczny, komórki barwnikowe oraz receptory i odbiera tylko wąski wycinek pola widzenia. Daje to obraz mozaikowy, który zostaje przetworzony w układzie nerwowym. Na głowie dodatkowo występują jeszcze tzw. oczy proste, inaczej przyoczka (spójrz na powyższe fotografie - to te trzy wypukłe struktury zlokalizowane na szczycie głowy pomiędzy czułkami).
UsuńPozdrowienia
Dodajmy że te "trzecie" oczy, występują także u innych zwierząt, również u człowieka, to obecnie całkiem już odmieniony organ zwany szyszynką.
UsuńA propos - Drodzy Muzealnicy - może popełnilibyście kiedyś artykuł o wspólnym przodku owadów i strunowców, bo z materiałami na ten temat w obiegu popularnym krucho?
Wow superanckie makro łątki.....a kolorek mój ulubiony - niebieski ufoludek
OdpowiedzUsuńDziękujemy i pozdrawiamy!
UsuńWitam , jak zawsze piękne zdjęcia a to moja ulubiona "dzieweczka "
OdpowiedzUsuńNasza też :-)
UsuńGreat shots of the damselfly.
OdpowiedzUsuńAbsolutely wonderful macro work, Michał. The third image is truly amazing!!!
OdpowiedzUsuńYou're right Richard. The third picture is awesome, because it shows all the details of the dragonfly`s head.
UsuńGreetings :-)
Oh, impressive. Your photos are beautiful, very nice, the macro work.
OdpowiedzUsuńMany thanks, Bob! Greetings
UsuńWow... absolutely top class pics, color, sharpness and compo are outstanding good, thumbs up... my compliments Michal!!
OdpowiedzUsuńYou are very kind for me, Ludo :-). Thanks for your nice comment :-). Cheers!
UsuńDziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. :) Pozdrówki Izold
OdpowiedzUsuńPolecamy się na przyszłość :-). Pozdrówki
UsuńExceptional micro photography! Just brilliant in every way.
OdpowiedzUsuńCheers!
WOW! Wizjonerskie sich!
OdpowiedzUsuńPiękne makro z tej ważki.
A co obiektyw nie masz go fotografować?
Naprawdę wspaniałych zdjęć.
*****************
WOW!!! Truly visionary sich!!
Beautiful macro of this dragonfly.
And what lens do you have it photographed??
Really super pictures.
Many thanks for your kind words, Helma! My camera for macro shots is a Panasonic Lumix FZ 38 + Raynox dcr 250.
UsuńGreetings
Moja ulubiona ważka :)
OdpowiedzUsuńBardzo ładne fotografie :)