piątek, 31 października 2014

HALLOWEEN - straszydła z muzealnego magazynu :-)

W kolekcji przyrodniczej Muzeum Śląska Opolskiego znajduje się blisko pół tysiąca preparatów dermoplastycznych różnych ptaków i ssaków. Większość z nich, a szczególnie te z kolekcji współczesnej, prezentuje wysokie walory estetyczne, które są efektem poprawnego ich spreparowania, zakonserwowania i przechowywania. Prawidłowo przygotowany dermoplast, zwłaszcza do celów ekspozycyjnych, winien posiadać właściwą dla danego zwierzęcia sylwetkę, wyrażająca się m.in.: poprawną wielkością i proporcjami ciała, naturalną i często charakterystyczną dla gatunku pozą, a także właściwie dobranymi elementami wykończeniowymi, jak np. sztuczne oczy, zęby, czy język. Preparowanie zwierząt, mimo zastosowania wielu nowatorskich metod i wyraźnego postępu technologicznego w tej dziedzinie, nadal nie należy do łatwych. „Wyprodukowanie” dobrego preparatu dermoplastycznego uzależnione jest od talentu wykonawcy, jego umiejętności manualnych, doświadczenia zawodowego, a przede wszystkim wiedzy w zakresie anatomii i behawioru preparowanych gatunków. Jednym słowem preparowanie jest wielką SZTUKĄ. Może nie zdajecie sobie sprawy, ale każdego roku na całym świecie organizowane są konkursy preparatorskie, które są doskonałą okazją do zaprezentowania swojego kunsztu i zdobycia zaszczytnego tytułu mistrza preparatorstwa. Zdarza się jednak, że wygląd niektórych dermoplastów dalece odbiega od oryginału, stwarzając tym samym mylne wyobrażenie o gatunku. Nie ma chyba na świecie muzeum, które w zbiorach przyrodniczych nie posiadałoby przynajmniej jednego fatalnie spreparowanego okazu (zwykle jest ich więcej!). W naszym magazynie przyrodniczym także doliczyliśmy się kilku „maszkaronów”, których zdjęcia prezentujemy poniżej. Chcieliśmy pokazać je 1 kwietnia (za chwilę przekonacie się, dlaczego), ale stwierdziliśmy, że HALLOWEEN też jest świetną okazją, aby ujrzały światło dzienne – wreszcie, bo od wielu już lat, ze względu na swoją wyjątkową urodę :-), przebywały w ciemnościach magazynowych. A zatem przygotujcie się na mocne i niezapomniane wrażenia. UWAGA! Materiał zdjęciowy przeznaczony jest dla osób o mocnych nerwach! Tylko nie wpatrujcie się zbyt długo w fotografie, bo przedstawione na nich straszydła mogą nawiedzić Was w snach… Brrrrr….

wyjątkowy chomik europejski Cricetus cricetus :-)
i ten sam w całej okazałości...
a to co takiego?
to młody jeż zachodni Erinaceus europaeus; czy ktoś z Was widział takiego cudaka?
wściekły lis Vulpes vulpes
i w dodatku anorektyk...
tchórz Mustela putorius z wytrzeszczem
cały wygląda dość dziwnie...

17 komentarzy:

 1. Buahahahaaaa.... No to się uśmiałem!!!! Kapitalne zwierzaki! Chomik i jeż są the best! Hm, ciekawe co popijał ten preparator? :)
  Pozdrówki
  MIKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może jakiś środek konserwujący... ;-) (Nam jeż w zbliżeniu przypomina dydelfa...)

   Usuń
 2. A to szczwany lis i jego zastępca sprytny jeżyk banda hallowinowców.... hi hi

  OdpowiedzUsuń
 3. They would probably really scare young viewers a lot!

  OdpowiedzUsuń
 4. Haha idealnie pasuje do halloween:) Śmieję się ze strachu:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. My congratulations to the taxidermist! He's done in days what evolution takes thousands of years to do - created totally new species!

  OdpowiedzUsuń
 6. :) Jeżokoń podoba mi się najbardziej. I najbardziej przerażający. To może być jeż cmentarny- podgatunek jeża zachodniego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam też najbardziej podoba się jeż...;-), pyszczek ma wyjątkowy ciągle przypomina nam dydelfa... jeż cmentarny - dobre!

   Usuń
 7. Po prostu popłakałam się ze śmiechu! Kapitalne! Na 1 kwietnia poproszę ciąg dalszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tyle u nas tych "maszkaronów" to znowu nie ma... ;-). Ale wymyślimy coś innego...

   Usuń
 8. Nie wiedziałam, że jest w Polsce tyle nowych, nieznanych nauce gatunków ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojejku rzeczywiście straszydła !!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Takimi maszkaronami nic tylko straszyć w Halloween........:) :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Funny to place around the time of Halloween:-) What a bizarre animals but I also find it very interesting to see and read. I understand that we can more April 1 hahahah .... expect Despite the "bizarre" construction of these animals and feel you have beautiful, clear pictures out of it:-)

  OdpowiedzUsuń