piątek, 2 stycznia 2015

Rozpoznawanie zięby Fringilla coelebs i jera Fringilla montifringilla dla najmłodszych (kolorowanka)

Dziś propozycja nauki rozpoznawania kolejnych dwóch gatunków łuszczaków. Są one ze sobą blisko spokrewnione - nazywane są często gatunkami bliźniaczymi. Pierwszy z nich jest najpospolitszym lęgowym gatunkiem ptaka w Polsce, drugi u nas się nie rozmnaża, możemy go zobaczyć wyłącznie podczas jesiennych i wiosennych przelotów oraz w okresie zimowania.

Kolorowanki przedstawiające poprzednio opisywane przez nas gatunki ptaków, które można spotkać w przydomowych karmnikach znajdziecie tutaj: wróbel i mazurek; bogatka i modraszkaszarytka, sosnówka i czubatkadzwoniec i czyż.

Zięba Fringilla coelebs - gatunek wielkości wróbla Passer domesticus z nieco dłuższym ogonem i skrzydłami. Przy karmnikach pojawia się pojedynczo lub w małych stadkach. Samiec, który przedstawiony jest na naszej kolorowance, ma brunatny grzbiet, zieloną plamę na kuprze, szaroniebieski wierzch głowy i czarne czoło. Policzki, pierś i boki ciała mają kolor ceglasty o różowym odcieniu. Jesienią, kiedy upierzenie jest świeże, pióra okrywowe mają jasnobrązowe zakończenia, zakrywające barwniejsze nasady piór. Im bliżej wiosny, końcówki te coraz bardziej ulegają wytarciu, ptak staje się barwniejszy i w ten sposób uzyskuje szatę godową. Na czarnych skrzydłach znajdują się dwa charakterystyczne białe pasy: pierwszy - szerszy na średnich pokrywach, drugi na dużych pokrywach i wzdłuż nasady lotek pierwszorzędowych. Zewnętrzne chorągiewki lotek, szczególnie drugorzędowych mają żółte krawędzie. Ogon jest czarny z białymi pasami na zewnętrznych sterówkach, środkowe są szaroniebieskie. Samice nie są tak kolorowo ubarwione, są bardziej brązowoszare, mają także mniej rozległe białe pasy na skrzydłach.

Jer Fringilla montifringilla - wielkości poprzedniego gatunku. Przebywa często w mieszanych stadach z ziębami, przy karmnikach pojawia się w niewielkich grupach. Samiec, który przedstawiony jest na naszej kolorowance, ma żółty dziób, pomarańczowoochrową pierś i barkówki oraz małe pokrywy skrzydłowe. Górna część głowy i plecy są czarne z połyskiem, ale jesienią pióra na głowie mają szarawe zakończenia, a na plecach pomarańczowe - im bliżej wiosny te jasne końce piór ulegają wytarciu, w wyniku czego odsłonięciu ulega coraz więcej czarnej barwy (w ten interesujący sposób samiec uzyskuje ubarwienie godowe). Na czarnych skrzydłach znajdują się dwa charakterystyczne białe pasy, umiejscowione podobnie jak u zięby - jeden na średnich pokrywach, drugi na dużych pokrywach i wzdłuż nasady lotek pierwszorzędowych. Lotki mają żółtawe krawędzie zewnętrznych chorągiewek. Ogon jest czarny z białymi pasami na zewnętrznych sterówkach, ale mniej wyraźnymi niż u zięby. Bardzo charakterystyczną cechą upierzenia tego gatunku jest biała plama na kuprze, widoczna szczególnie u ptaków w locie. Odróżnia ona wyraźnie jera od zięby, która ma kuper zielony (spośród innych łuszczaków biały kuper ma także gil Pyrrhula pyrrhula i szczygieł Carduelis carduelis). Samice tego gatunku są mniej kontrastowo ubarwione, mają mniej pomarańczowej i białej barwy, w upierzeniu dominują u niej odcienie szarości i beżu.

zadanie dla najmłodszych KOLOROWANKA - wydrukuj i pokoloruj, ryc. P. Zabłocki

9 komentarzy:

 1. Wszystkiego dobrego z nowym rokiem życzę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jery to śliczne ptaki, niestety żadnego jeszcze nie widziałam :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Sehr Bildungs- und informativ!
  besten Wünsche für das Jahr 2015

  OdpowiedzUsuń
 4. Do mnie w drugi dzień świąt zawitała parka zięb ale teraz mam wątpliwości czy to były zięby.....?
  Wszystkiego najlepszego !

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealnie się złożyło jera akurat widziałem po raz pierwszy parę dni temu przy karmniku:) Pozdrawiam i zapraszam do mnie na słońca poboczne i łuk okołozenitalny:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O super jest następna kolorowanka....dzieciaki mają tyle wolnego i się nudzą . Chętnie zaglądają na ten blog i pragną poznać następne gatunki ptaków i ich piękne ubarwienia. Pozdrawiam milutko z Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 7. The information of the notch I find very interesting. The notch i en itself never seen while I do not know how many flying around in the Netherlands. Lovely series and beautiful explanation.

  I want to thank you for all your visits and comments.
  And for you and all your loved ones a very nice, happy, healthy but most photogenic 2015. That we can and enjoy this new year of each other pretty pictures and moments.

  Happy ♪ ♫ • * ¨ * •. ¸ ¸ ¸ ¸. • * ¨ * • ♫ ♪ ♫ • New * ¨ * •. ¸ ¸ ¸ ¸. • * ¨ * • Year ❷☀❶❺ ♫ ♪ ¸ ¸ ¸ ¸. • * ¨ *

  OdpowiedzUsuń
 8. Nam się to już ta pomyłka gatunkowa nie zdarza ale dzieciaki niech się uczą :-))

  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 9. Hello guys!!
  I am sure this will help beginners to identify these 2 birds.
  Good idea!!
  I hope you are well, hugs from France!

  OdpowiedzUsuń