wtorek, 21 kwietnia 2015

Traszka górska Ichthyosaura alpestris - zwycięzca w kategorii "najbarwniejszy strój godowy wśród krajowych płazów"

Traszka górska Ichthyosaura alpestris jest jednym z pięciu gatunków płazów ogoniastych Caudata żyjących w Polsce i reprezentujących rodzinę salamandrowatych Salamandridae. Z racji jej siedliskowych upodobań najczęściej spotkać ją można na terenach górskich i podgórskich, czasem notowana jest też na niżu. W kraju występuje głównie w Sudetach i Karpatach (tu sięga wysokości 1400 m n.p.m.) oraz na ich pogórzach, a także w Górach Świętokrzyskich. Stanowiska niżowe znane są m.in. z doliny Odry, Wzgórz Trzebnickich oraz okolic Krakowa. W województwie opolskim gatunek ten wykazano w Górach Opawskich i okolicach Namysłowa, my z kolei mamy przyjemność obserwować go niemalże każdej wiosny w okolicach Olesna (na śródleśnych gliniankach nieopodal wsi Wysoka oraz rozlewiskach wokół leśnych stawów hodowlanych koło Starego Olesna). Kwiecień to miesiąc, w którym przypadają gody tego niezwykłego płaza (w sprzyjających warunkach okres godowy rozpoczyna się już w marcu i trwać może aż do lipca). Rozród odbywa się w różnego typu zbiornikach wodnych, jak: leśne stawy, źródliska, starorzecza, glinianki, żwirownie, rozlewiska, rowy, a nawet kałuże czy głębokie koleiny na drodze wypełnione wodą; unika wód płynących. Zasiedla głównie lasy liściaste i mieszane o gęstej warstwie runa, zapewniającej odpowiednią wilgotność. 
W Polsce traszka górska podlega częściowej ochronie gatunkowej. Ponadto figuruje w III załączniku Konwencji Berneńskiej oraz na Światowej Czerwonej Liście IUCN z kategorią LC - gatunek najmniejszej troski, a na Czerwonej Liście Kręgowców Województwa Opolskiego otrzymała kategorię NT - gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożeniu. Podobnie jak u większości płazów, największym zagrożeniem dla gatunku jest zanikanie i degradacja miejsc rozrodu oraz zarybianie większych zbiorników.

Przedstawione na poniższych fotografiach traszki zostały wyłowione podczas terenowych prac badawczych nad ważkami woj. opolskiego i na czas sesji fotograficznej umieszczone w przenośnym akwarium, po czym niezwłocznie wypuszczone w miejscu schwytania.

samiec traszki górskiej Ichthyosaura alpestris w ubarwieniu godowym; samce osiągają długość 5-10 cm
brzuszna strona ciała traszki górskiej jest intensywnie pomarańczowa i pozbawiona plamistości
u samca w okresie godowym pojawia się niebieska barwa górnej części i boków ciała; na grzbiecie widać biegnący środkiem niski (ok. 2 mm wysokości), żółty, czarno nakrapiany fałd skórny
na bokach ciała pojawia się intensywnie błękitna wstęga, oddzielająca niebieski wierzch od pomarańczowego brzucha; na górnej granicy tej wstęgi od głowy do kończyn tylnych rozciąga się rząd nieregularnych czarnych plam, ułożonych mozaikowo na jasnym tle
traszki są świetnymi pływakami, poruszają się w wodzie wachlując intensywnie ogonem i kończynami tylnymi, a dla uzyskania opływowego kształtu przyciskają mocno do ciała kończyny przednie; w razie zagrożenia potrafią w ten sposób błyskawicznie umknąć drapieżnikowi
samice są nieco większe od samców, mierzą 6-11 cm długości
w okresie godowym samice są marmurkowe...
nie posiadają błękitnej i mozaikowej wstęgi na bokach ciała, ani fałdu grzbietowego, dolna krawędź ogona ma żółtawe zabarwienie
samice składają jaja od kwietnia do lipca, każda około 100-150 sztuk
jajo ma średnicę 2,5-3 mm; komórka jajowa jest jasnobrązowa
jaja składane są najczęściej pojedynczo i zawijane w liście roślin podwodnych; w przypadku braku roślinności przyklejane są do zanurzonych w wodzie przedmiotów lub do dna - wtedy mogą być sklejane w pakiety po kilka sztuk; na zdjęciu pakiet dwujajowy złożony na twardym liściu rośliny wodnej - na tym i na poprzednich fotografiach jaja zostały złożone bez zawinięcia liści

36 komentarzy:

 1. ale kolorowe cudo! Nie wiedziałem, że na niżu i to na Opolszczyźnie także mieszkają te piękne płazy.
  Pozdro z Gogo :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla nas to także było wielkie zaskoczenie! Pewnie w sprzyjających siedliskach gatunek ten występuje też na innych stanowiskach w województwie.
   Dzięki za odwiedziny :-). Pozdrawiamy z Górki

   Usuń
 2. Jakie piękne ubarwienie godowe samców, przepiękne zdjęcia, jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjecia i ciekawy opis. Wiele się dowiedziałam i mogłam podziwiać traszki w całej okazałości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałem jeszcze przyjemności spotkać traszki, a szkoda bo na zdjęciach wygląda rewelacyjnie.
  Gratulacji i pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, traszka górska jest rewelacyjna.
   Dzięki za odwiedziny, pozdrawiamy!

   Usuń
 5. Love it, great captures and awesome animal!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. REwelacyjne zdjęcia. Naprawdę piękna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Piotrze w imieniu naszym i traszki :-)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 7. Jaki śliczny pomarańczowy brzunio :) , na jednym zdjęciu jak płynie wygląda jak kijanka , piękna ta traszka , ja mam w ogródku , taką zwykłą szaro burą , w kamieniach się zadomowiła widziałam parę razy jak się opala czy wygrzewa na słońcu. pozdrawiam Was milutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za wizytę i pozdrowienia.
   A te sympatyczne stworzonko, które kryje się za kamieniami w Twoim ogródku i chętnie się wygrzewa na słoneczku to jaszczurka... Pewnie zwinka.
   Miłego!

   Usuń
 8. Piękne zdjęcia tej traszki. Kolor tego brzuszka rzeczywiście jest rewelacyjny !!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, pomarańczowy brzuszek jest wyjątkowo atrakcyjny :-)
   Pozdrowienia

   Usuń
 9. O ja Cię kręcę! Wspaniałe są te traszki. Nie miałem pojęcia, że są aż tak kolorowe. Wyglądają bardzo egzotycznie. Świetne foty! Fajnie,że udało się też pokazać ich jajeczka.
  Pozdro
  MIKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Innym krajowym gatunkom też urody nie brakuje; może i one doczekają się kiedyś swojego posta :-).
   Dzięki za wizytę!
   Pozdrawiamy

   Usuń
 10. That's a spectacular looking newt, gentlemen! Thank you for the neat idea of carrying a small glass tank to photograph such creatures in. The results are superb, Michał.

  Greetings from England - - - - Richard

  OdpowiedzUsuń
 11. What a brilliant post with beautiful and interesting photos.
  The eggs are well detailed and give us an idea of their dimensions.
  Great stuff!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thanks Noushka for your visit and nice comment!
   Have a happy weekend!

   Usuń
 12. Rewelacyjne foty a kolorki traszki przepiękne:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow .... what a wonderful salamanders are! I only know the green and brown green but when you are really beautiful color. Very nicely photographed and all valuable information. The pictures of the eggs are very pretty sharp. My compliments.
  Nice weekend

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna kolorowa istotka !
  Wspaniałe zdjęcia, pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 15. Odpowiedzi
  1. Serdeczne dzięki Łukasz. Cieszymy się, że post się spodobał...
   Udanego tygodnia!

   Usuń
 16. Potrafi rozmnażać się nawet w kałużach (no takich większych) w starych kamieniołomach - miał bym zdjęcia na dowód - ale mój pies ma taki dziwny zwyczaj że pcha mi się przed obiektyw - więc je przepłoszył.

  Mam taką zabawną historię z traszkami związaną.
  Wylukałem (lata temu) że rozmnażają się w miejscach wygniecionych przez mygło obok tartaku. Złapałem dwie sztuki i przyniosłem do domu, tu naprędce zmajstrowałem im terrarium i pooglądałem je sobie. Zobaczyła to moja mama i oczywiście krzyki że rozejdą się po domu i w ogóle. Skwitowałem sprawę że się nie rozejdą, bo pilnuję.
  Na drugi dzień miałem zajęcia w szkole dopiero od dwunastej, rankiem więc mama poszła do pracy a ja z traszkami w to samo miejsce, i uwolniłem je. Wracam koło piątej po południu a mama stoi na stole i krzyczy... zabierz je, zabierz je stąd... mówiłam że się rozlezą po całym domu...
  Zobaczyła po prostu puste terrarium i resztę sobie domyśliła.

  OdpowiedzUsuń