poniedziałek, 16 listopada 2015

Herpetologiczne wspomnienia z wakacji w Albanii

Obcowanie z dziką przyrodą "oko w oko" dostarcza nam niezapomnianych wrażeń i wyzwala w nas różne emocje - najczęściej niepohamowaną radość i fascynację. Są one tym większe, jeśli napotkany obiekt przyrodniczy okazuje się dla nas gatunkiem nowym, którego dotąd nie mieliśmy okazji obserwować w naturze lub znamy go tylko z filmów i ilustracji książkowych. Tegoroczny urlop w Albanii sprawił, że nasze serca nie raz zabiły mocniej, bowiem mieliśmy okazję podziwiać, a nawet uwiecznić na fotografiach gatunki herpetofauny, które widzieliśmy po raz pierwszy w życiu oraz takie, które co prawda nie były dla nas obce, ale sposobność do ich obserwacji zdarza nam się niezwykle rzadko. 
Składamy serdeczne podziękowania panu Danielowi Jablonskiemu z Katedry Zoologii Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (Comenius University in Bratislava) za pomoc w weryfikacji poprawności oznaczeń gatunków płazów i gadów.

żaba jońska Pelophylax epeiroticus (12.08.2015, ruiny starożytnego miasta Butrint); gatunek endemiczny, zamieszkujący zachodnią Grecję, w tym wyspę Korfu, a także południową Albanię; tego pięknego płaza widzieliśmy po raz pierwszy w życiu
liczne osobniki żaby jońskiej obserwowaliśmy w tym oto miejscu (ruiny starożytnego miasta Butrint, zabytek archeologiczny)
płytkie zbiorniki wodne i kanały stanowią tu doskonałe miejsce do rozwoju i bytowania różnych gatunków płazów i wodno-lądowych gadów
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
żaba jońska Pelophylax epeiroticus
a to zaskroniec zwyczajny, ale innej niż w Polsce odmiany Natrix natrix persa
uchwycony w trakcie polowania na młode żaby jońskie
mieszkańcem ruin Butrintu jest też żółw błotny Emys orbicularis
a tu młody osobnik żółwia błotnego, którego udało się złapać do zdjęcia
żółwie błotne chętnie wygrzewają się na kamieniach i fragmentach murów starożytnego miasta; przybrudzona zaschniętym błotem skorupa stanowi doskonały kamuflaż tych gadów
były bardzo płochliwe - każdy nasz ruch sprawiał, że błyskawicznie szukały schronienia w wodzie
hop ...
pluuuuummmm i już ich nie było...
oprócz żółwi błotnych w jednym z akwenów parku archeologicznego udało nam się także wypatrzeć pospolitego w zachodniej Albanii żółwia strumieniowego Mauremys rivulata - dla nas był to gatunek nowy :-)
nie lada gratką była też obserwacja młodego osobnika łusecznicy wspaniałej Algyroides nigropunctatus - jaszczurki ze wschodnich wybrzeży Adriatyku
ponadto udało nam się zaobserwować także inne piękne jaszczurki - na zdjęciu okaz z grupy jaszczurek zielonych Lacerta viridis complex, spotkany 17.08.2015 w Sarandzie, na brzegu rzeki Bistrica
i jeszcze jeden Lacerta viridis complex, sfotografowany kilka metrów dalej
młodociany osobnik Lacerta viridis complex, obserwowany w krajobrazie rolniczym niedaleko Sarandy (17.08.2015)
a to jaszczurka z gatunku Podarcis tauricus, napotkana na pastwisku w pobliżu Sarandy, tego samego dnia, co poprzednia
prawie codziennie widywaliśmy też żółwie greckie Testudo hermanni; tego pięknego osobnika spotkaliśmy w krajobrazie rolniczym Sarandy, na brzegu rzeki Bistrica

11 komentarzy:

 1. Fajne zdjęcia. Kurcze zawsze chciałem pojechać do Albanii. Sam muszę zapolować na żółwia błotnego. Kilka lat temu widziałem u nas w Puszczy Sandomierskiej w jednym cieku wodnym. Jeżeli potwierdziły by się te obserwacje, to była by niezła ciekawostka, gdyż one u nas ponoć od lat nie występują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia !!! Jak widać urlop był bardzo udany :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś w tym jest, też jak widzę ,,nowy'' gatunek serce bije mi mocniej. Świetne zdjęcia ciekawych obiektów, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastic and very interesting pics, outstanding good work, my compliments!!

  grt,

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały dorobek!
  A te żaby to też widziałem i też w Butrincie - tylko że jakieś 15 lat temu, aż przeglądnę zdjęcia może jakaś się załapała w kadr - bo to jeszcze Zenkiem "robione" były.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny przegląd gadów i płazów.Ja tez tak mam,że serce bije mocniej na widok gatunku,którego się nie widziało:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. I'm really impressed by the pictures and the frog. Such a beautiful frog I've never seen. Beautiful bright pictures and beautiful details in his skin. The environment where you have photographed this frog is sublime.
  Really fantastic!

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna ta Albania i te widoczki cudne ;) Mam nadzieję że mi też uda wybrać się tam na wakacje i pozwiedzać to co Ty zwiedzałeś. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż za fantastyczne okazy! Najbardziej mnie urzekły żółwie: zawsze chciałbym je zobaczyć w stanie dzikim. Żabka jońska też nieźle się prezentowała. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byliśmy w tym roku w Divjace na Lagunie Karavasta w Albanii. Polecamy wszystkim miłośnikom gadów, płazów, ptaków i innych zwierzaków ten cichy i urokliwy zakątek :) To fajne miejsce na wypoczynek (super hotel Divjaka Resort) i przyrodnicze obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń