piątek, 21 listopada 2014

Rozpoznawanie sikor dla najmłodszych - bogatka Parus major i modraszka Cyanistes caeruleus (kolorowanka)

Szybkimi krokami zbliża się zima, czyli czas dokarmiania ptaków. Ptasie stołówki mogą być wykonane na różne sposoby. Mogą być duże – ogrodowe, mniejsze – balkonowe, mogą mieć postać jedynie zawieszonej na druciku słoniny. Mogą być także formą ekologicznego wykorzystania niepotrzebnych nam już elementów – niedawno np. pisaliśmy jak wykonać w prosty sposób automatycznym karmnik z butelek po wodzie mineralnej - patrz tutaj: Automatyczny karmnik... Wszystkie karmniki, niezależnie od sposobu wykonania mają za zadanie pomóc przetrwać ptakom okres przymrozków i braku pokarmu. Dokarmianie ptaków, może także nam przynieść wiele przyjemności i radości. Jest bowiem doskonałą okazją do obcowania z przyrodą. To właśnie przy ptasich jadłodajniach możemy często z bardzo bliska obserwować wiele różnych gatunków ptaków i nauczyć się ich rozpoznawania. Dziś post przede wszystkim dla najmłodszych. Pogoda za oknem typowo jesienna, warto więc poświęcić trochę czasu na zabawę i pracę twórczą… Proponujemy naukę rozpoznawania ptaków rozpocząć od dwóch gatunków sikor, które są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach. Już wkrótce kolejne gatunki...

Bogatka Parus major - największa i najpospolitsza z krajowych sikor, zwykle to ona pojawia się przy karmniku jako pierwsza. Ma zielony grzbiet, czarną głowę z białymi policzkami i intensywnie żółty spód ciała pośrodku przecięty czarnym pasem. Skrzydła są szaroniebieskie z wyraźną pręgą oraz jasnymi krawędziami lotek. Ogon jest szaroniebieski z wyjątkiem skrajnych sterówek, które są białe. O rozpoznawaniu płci u tego gatunku można przeczytać tutaj: "Pan" czy "Pani" bogatka?.

Modraszka Cyanistes caeruleus - mniejsza od bogatki i równie pospolita. Ma także zielony grzbiet i intensywnie żółty spod ciała, na którym jedynie w okolicach piersi znajduje się krótki czarny paseczek. Jej nazwa nawiązuje do  intensywnie modrej barwy skrzydeł, ogona i wzorów w okolicach głowy. Na skrzydle podobnie jak u bogatki znajduje się jasny pas. Na bokach szyi i wokół karku obecna jest intensywnie granatowa obroża łącząca się z czarnym pasem biegnącym od dzioba przez oko. Wierzch głowy jest biały z niebieską czapeczką (pióra na głowie często stroszy na kształt niewielkiego czubka).

zadanie dla najmłodszych KOLOROWANKA - wydrukuj i pokoloruj, ryc. P. Zabłocki

20 komentarzy:

 1. Fajne:) Trzeba najmłodszych uczyć szanować przyrodę jak najwcześniej:) Zerkniecie na moje pytanko w wolnym czasie przy poście z nagraniami z karmnika?

  OdpowiedzUsuń
 2. To dla odróżnienia bogatki od modraszki tak obszerny opis wymagany ? :) Zestawienie bogatki z sosnówką dla niektórych by się przydało

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrze, tak obszerne opisy tych gatunków to dla najmłodszych, wszak to kolorowanka;-). Kolejne gatunki ptaków, które można spotkać przy karmnikach są w przygotowaniu i także się pojawią...

   Usuń
 3. To jeszcze ja :) A ja w terenie to mam zawsze problem z ubogą i czarnogłówką. Wy pewnie tego problemu nie macie, bo wielokrotnie w rękach je trzymaliście i szczegóły w ich upierzeniu nie są Wam obce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście to trudna para gatunków, najlepiej nauczyć się ich głosów i wtedy to już łatwo je odróżnić. Niestety w naszym karmniku czarnogłowa się nie pojawia (swoją drogą ciekawe czy w ogóle korzysta z karmników?...), kilka razy mieliśmy je w rękach ale złapane przy innych okazjach.

   Usuń
  2. Czarnogłówka sie nie pojawia w karmnikach , czy uboga też? Własnie sobie zapodałem głosy obydwu sikor i wydaje się , że to właśnie czarnogłówkę często spotykam .

   Usuń
  3. U nas uboga przylatuje codziennie. Zwykle łapiemy kilka sztuk jesienią, które następnie regularnie korzystają ze słonecznika przez całą zimę. Co ciekawe, zwykle biorą po kilka ziarenek do dzioba i odlatują z nimi do lasu aby je schować... zupełnie jak kowaliki...

   Usuń
 4. Świetna lekcja przyrody......wnuczek już maluje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Indeed told you how easy it is to make a feeder of a bottle. Where I live I made a container of 1 meter high and 70 cm in doornsee and hanging there all sorts of goodies for the little birds. We have en very much chewing and gulls and eat really everything. Nice to see you describe one great tit here. Very educational as well.
  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń
 6. Thank you, gentlemen. I shall have great fun colouring this in over Christmas. Sadly, Google Translate can't do anything for the colour descriptions on the image. Maybe you should offer a prize for the most original interpretations of what these birds might look like! We could have some great fun!

  Best wishes from England, where it's been a beautiful day!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna sprawa! Malowankę wydrukowałem i podrzucę dziś 4-letniej siostrzenicy. Amelka będzie zachwycona. Wielkie dzięki!
  Pozdro
  MIKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie napisz jak wyszło kolorowanie :-), pozdrowienia!

   Usuń
 8. U mnie już przeszkolone, ale pomysł wyśmienity.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wkrótce kolejne gatunki...:-). W zamyśle mają być wszyscy bywalcy naszego karmnika, pozdrowienia!

   Usuń
 9. Superowy pomysł! Już drukuję dla siostrzeńca (i nie tylko..., może ja sobie przypomnę czasy dzieciństwa. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. świetne kolorowanki, pozwoliłam sobie skorzystać dla dzieciaków w naszym (Chojnowskim) parku krajobrazowym , dziękuję! Gosia

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, Przepiękne ptaki do kolorowania. Czy jest szansa na ptaki które wracają do polski wiosną (szablony do kolorowania)? rainbow2@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Super pomysł dla dzieci. dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niektóre ptaki można obejrzeć tylko w lesie, chodzicie z rodziną obserwować przyrodę i zwierzęta? Sposobem na obserwowanie jest zamontowanie fotopułapki takiej z obrazem na żywo https://dzikaknieja.pl/164-fotopulapki-live-view . Na telefonie można wtedy włączyć obraz i patrzeć jakie zwierzęta zbliżają się do kamery, zrobić też unikatowe zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń