poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Oczobarwnica jeziorna Erythromma lindenii - gwóźdź programu XII Ogólnopolskiego Sympozjum Odonatologicznego w Gryżynie

W dniach 21-23.08.2015 uczestniczyliśmy w XII Ogólnopolskim Sympozjum Odonatologicznym pod hasłem Różnorodność gatunkowa ważek wód stojących Polski. Spotkanie to, w którym wzięło udział 26 miłośników ważek z różnych zakątków Polski, miało miejsce w ośrodku wypoczynkowym Anapausis nad jeziorem Kałek w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym (woj. lubuskie). W trakcie sympozjum prowadziliśmy obserwacje ważek w różnych siedliskach wodnych, takich jak: jeziora, stawy hodowlane, cieki, źródliska i torfianki. Nie obyło się także bez ciekawych i wzbudzających refleksje referatów i prezentacji multimedialnych, o których dyskutowaliśmy do późnych godzin nocnych. Dla większości uczestników sympozjum, niezaprzeczalną jego atrakcją, były obserwacje oczobarwnicy jeziornej Erythromma lindenii - ważki, której występowanie w Polsce ograniczone jest do 34 stanowisk zlokalizowanych wyłącznie w środkowo-zachodniej części kraju. A niezwykłej historii odkrycia tegoż gatunku w Polsce wysłuchaliśmy z pierwszej ręki, czyli od samego odkrywcy - dra hab. Rafała Bernarda z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mimo, że mieliśmy już okazję obserwować ten gatunek w 2011 r. nad jeziorem Linie Duże (link do podstrony oczobarwnica jeziorna na stronie Ewy Miłaczewskiej - autorki znakomitej strony WAŻKI.pl, ze zdjęciami z ówczesnej obserwacji tego gatunku), nie mogliśmy sobie odmówić wykonania sesji zdjęciowej osobnikom tego gatunku bez skrępowania oddającym się zachowaniom rozrodczym, które przebywały w pobliżu kąpieliska na terenie naszego ośrodka.

Zdjęcia dedykujemy dr Annie Rychłej, która podjęła się ciężkiego trudu organizacji tegorocznego sympozjum i z wielkim zaangażowaniem i uwagą dbała o komfort jego uczestników - ANIU DZIĘKUJEMY!!!.

samiec oczobarwnicy jeziornej Erythromma lindenii
samiec
samiec
samiec
samiec
niezwykłe spotkanie dwóch macho :-) - samca oczobarwnicy mniejszej Erythromma viridulum i samca oczobarwnicy jeziornej
samiec oczobarwnicy jeziornej w trakcie posiłku...
samiec
oko w oko...
tandem tuż przed złożeniem jaj
a tu już w trakcie ich składania...
a tu inna para podczas składania jaj
parka + nieproszony gość...
a na koniec pełen poświęcenia Michał podczas fotografowania oczobarwnic jeziornych :-)

10 komentarzy:

 1. Piękne ważki. Świetne ujęcia! Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia wyszły w tych trudnych warunkach :). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna ważka-te oczy....A Michał jak zwykle w wodzie:)Nie boisz się,że się potkniesz i utopisz aparat?pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije... ;-)
   Nie było tak głęboko, a okazja na zrobienie fotek E. lindenii nie zdarza się co dzień...

   Usuń
 4. A tak się ciszyłem że nad Święcajtami gdzie aktualnie jestem też je obserwowałem, ale to pewnie zwykłe łątki dzieweczki oglądałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym terminie to raczej nimfy stawowe Enallagma cyathigerum, które są nawet bardzo podobne...

   Usuń
 5. I am enjoying these beautiful pictures to the fullest! Great beautiful blue eyes and the Redeye is fantastic to see. Julie go so well for this Symposium really into the water. My compliments for this beautiful series.
  Greetings,

  OdpowiedzUsuń
 6. Very interesting post! MY compliments for this great series of dragonflys. I saw last year (for the first time) the E.lindenii, also a male, in the North of the Netherlands!
  Are there in Poland also the E.zernyi and E.lacustris? (although the differences are hardly to see ;-)
  Have a nice weekend,
  Greetings,
  Maria

  OdpowiedzUsuń
 7. 46 yrs old Assistant Manager Dolph Sandland, hailing from Manitou enjoys watching movies like Yumurta (Egg) and Yoga. Took a trip to Uvs Nuur Basin and drives a Aston Martin DB5. przeczytac, co powiedzial

  OdpowiedzUsuń