piątek, 27 czerwca 2014

Bokochód pospolity Xysticus ulmi − pająk do kraba podobny

samica bokochoda pospolitego Xysticus ulmi (Boroszów, gm. Olesno, 19.06.2014, w pobliżu śródleśnego potoku), fot. M. Wolny
Ten niewielki pająk (samica 5-8 mm dł., samiec 3-4 mm) jest przedstawicielem rodzaju Xysticus (bokochód), należącym do rodziny ukośnikowatych Thomisidae. Cechą charakterystyczną tej grupy pająków jest to, że potrafią poruszać się nie tylko do przodu i do tyłu, ale również na boki − w ten sposób przypominają kraby (angielska nazwa rodziny to Crab spiders). Ponadto pająki te nie wytwarzają pajęczyny, a na swoje ofiary polują z zasadzki. Gdy przyszła zdobycz usiądzie gdzieś w pobliżu, błyskawicznie się na nią rzucają i uśmiercają za pomocą jadu. Bokochody wykazują także ciekawe zachowania rozrodcze. Zanim dojdzie do kopulacji samiec musi sprawić, aby w trakcie igraszek miłosnych jego wybranka była „potulna jak baranek”, na wypadek, gdyby postanowiła potraktować go jak smaczny kąsek. Na poskromienie „złośnicy” samiec ma dwa niezwykłe sposoby po pierwsze potrafi wprowadzić ją w stan przypominający hipnozę (wywołuje go poprzez głaskanie samicy odnóżami), po drugie zaś krępuje ją za pomocą przędzy. Dopiero z tak unieruchomioną i „uśpioną” partnerką kopuluje, a zaraz potem ucieka. Następnie samica przystępuje do składania jaj, które dla ochrony „zamyka” w utkanym z pajęczej nici kokonie i pilnuje do momentu wyklucia się potomstwa (to właśnie udało nam się zaobserwować i uwiecznić na fotografiach). A gdy nadejdzie już moment wylęgania się młodych pajączków, troskliwa mama za pomocą uzbrojonych w pazurki szczękoczułków rozpruwa kokon i oswobadza swoje pociechy. Bokochód pospolity jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym w środkowej i zachodniej Europie. Spotkać go można wśród gęstej roślinności zielnej, najczęściej w środowiskach wilgotnych, takich jak mokradła, podmokłe łąki, bagna, okolice rozmaitych cieków, itp.

samica bacznie strzeże kokonu z jajami, fot. M. Wolny

15 komentarzy:

 1. Tak ogólnie to pająków nie lubię, ale w powiększeniu, szczególnie skakuny wyglądają całkiem, całkiem... Temu, a właściwie tej, też niczego nie brakuje...;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skakuny są fantastyczne - takie małe włochate potworki z wielkimi gałami :-). "Polujemy" na nie od dawna, ale nie udało nam się jeszcze zrobić przyzwoitych fotek. Ostatnio jednego przydybaliśmy w piaskowni wśród roślinności szuwarowej, ale wykonywał takie cyrkowe akrobacje, że ciężko go było namierzyć obiektywem... A gdy już przyjął dogodną dla nas pozycję do sfotografowania, nagle hop i zniknął z pola widzenia :-(. Spryciarz!
   Pozdrawiamy i dziękujemy za odwiedziny

   Usuń
  2. Sam nie l;ubiłem pająków i "otrzepywało", mnie na samą myśl o kontakcie z nimi... póki nie zacząłem robić im zdjęć.
   A skakuny to rzeczywiście klasa sama w sobie.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. No co Ty? Jest przecież taki (a właściwie taka, bo to "pani") milutki :-)

   Usuń
 3. Nice and spider like, lol. I love them.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fascinating and superbly illustrated. Male spiders do seem to have a hard (and short!) life!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Richard for your kind comment :-) This is true, that males have a hard life with their girlfriends :-) :-) :-)
   Have a nice weeked!

   Usuń
 5. Great pictures off this female spider, in pic two i see much color noise in the background, but it's still gorgeous work!!

  greetings, Ludo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thanks Ludo for your kind words. We wish you many interesting observations of nature and many great macro shots.
   Cheers!

   Usuń
 6. Brrrrrrrrrrrrrr okropne stworzonka. Nie lubię pająków - nawet na zdjęciu wyglądają strasznie !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pająków nie znoszę, ale ten wydaje się sympatyczny :) No i mały jest, uffff...
  Miłego!

  OdpowiedzUsuń