sobota, 28 czerwca 2014

ZAGADKA nr 14. Co to jest?

Na weekend przygotowaliśmy dla Was taką oto zagadkę. Ciekawe, czy odgadniecie, co przedstawiają poniższe fotografie? Tajemniczy okaz mierzy 13 mm długości. Wystarczy podać grupę zwierząt, do której ten "dziwoląg" należy :-). Udanej zabawy!

fot. M. Wolny
fot. M. Wolny
ROZWIĄZANIE: samica znamionówki tarniówki Orgyia antiqua
(nielotne samice z uwstecznionymi skrzydłami występują także u takich gatunków motyli nocnych jak: Apocheima hispidarium, A. pilosarium, Lycia zonaria, L. isabellae, Agriopis leucophaeria, A. bajaria, A. aurantiaria, A. marginaria, Erranis defoliaria, Theria rupicapraria, Alsophila aescularia, A. aceraria, Operophtera brumata, O. fagata)

11 komentarzy:

 1. Alicja Łęczyńska28 czerwca 2014 09:33

  Witam w piękny sobotni poranek. Myślę,że wiem co to jest za stworzonko - Znamionówka tarniówka - motyl z rodziny brudnicowatych. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, Mariusz znacznie ułatwił sprawę... to był strzał w dziesiątkę. Na zdjęciach rzeczywiście jest samica znamionówki tarniówki Orgyia antiqua, której gąsienicę znaleźliśmy na liściach tarniny właśnie. Po kilku dniach "opychania" się liśćmi tej rośliny utkała oprzęd i przepoczwarczyła się w nim. Z oprzędu wyszła taka właśnie bezskrzydła samiczka... Pozdrawiamy i gratulujemy.

   Usuń
 2. gąsienice rzeczywiście wyglądają wspaniale, wystrojone w kolorowe szczoteczki. zimą tego roku znalazłem złoże jaj O. antiqua na suchym liściu maliny, postanowiłem podchodować gatunek. udało się połowicznie - faktycznie wykluły się gąsieniczki, ale coś je potem zeżarło, co do jednej...

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi! Have never seen anything like it. It's the strangest butterfly I have ever seen!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy takich zagadkach sie poddaję:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rola samicy została tu przez naturę ograniczona tylko do przyjęcia samca i złożenia jaj... nawet sobie nie polata...

  OdpowiedzUsuń
 6. Bezskrzydły motyl??????????????? O tym jeszcze nie słyszałem, no chyba, że ktoś wczesniej je powyrywał, he he he. Przyroda jest fenomenalna!
  Pozdrówki

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawostka pierwszej klasy.

  OdpowiedzUsuń
 8. That is an amazing creeature Dzial. These close up insects bring a whole new world to me, and to your other readers too. Brilliant.

  OdpowiedzUsuń
 9. A beautiful insect, and I would have never guessed :-)
  *****************
  Piękne owady, i ja nigdy nie domyślił :-)

  OdpowiedzUsuń