wtorek, 16 grudnia 2014

Rozpoznawanie dzwońca Carduelis chloris i czyża Carduelis spinus dla najmłodszych (kolorowanka)

Po pięciu gatunkach sikor (patrz tutaj: Rozpoznawanie bogatki i modraszki oraz tutaj: Rozpoznawanie szarytki, sosnówki i czubatki) oraz wróblu i mazurku (patrz tu: Rozpoznawanie wróbla i mazurka) proponujemy naukę rozpoznawania kolejnych gatunków ptaków dla najmłodszych w formie kolorowanki. Przedstawiamy dziś dwa gatunki łuszczaków - dzwońca Carduelis chloris i czyża Carduelis spinus.

Dzwoniec Carduelis chloris - największy gatunek spośród zielono ubarwionych krajowych łuszczaków, wielkości wróbla Passer domesticus czy zięby Fringilla coelebs. Po bogatce Parus major i modraszce Cyanistes caeruleus jest najczęściej widywanym w przydomowych karmnikach gatunkiem ptaka. Odwiedza je zwykle w dużych stadach. W ubarwieniu dzwońca dominują barwy: zielona, żółta, szara i beżowa. Ma krępą sylwetkę z wąskimi skrzydłami. Stosunkowo masywny dziób jest zawsze jasno ubarwiony. Samiec, którego przedstawia nasza kolorowanka, ma zieloną głowę i grzbiet oraz zielonożółty spód ciała. Policzki, boki ciała i częściowo skrzydła mają barwę szarą. Lotki pierwszorzędowe są czarniawe z jasnoszarymi końcami, ich zewnętrzne chorągiewki i pióra skrzydełka (patrz: schemat upierzenia skrzydła ptaka wróblowego Passeriformes) są intensywnie żółte. Na kuprze znajduje się żółtawozielona plama. Środkowe sterówki, podobnie jak końce pozostałych piór ogona są czarne, nasadowe części zewnętrznych sterówek są intensywnie żółte. Jesienią duża część pokryw ciała ma beżowoszare zakończenia, które do wiosny ulegają wytarciu, przez co ubarwienie staje się żywsze i bardziej skontrastowane. Samice mają znacznie mniej zieleni w upierzeniu, bardziej brudnoszary grzbiet i spód ciała, mają też mniej żółtej barwy na skrzydłach i ogonie.

Czyż Carduelis spinus - dużo mniejszy i drobniejszy od dzwońca (wielkości modraszki), bardzo ruchliwy łuszczak o szpiczastym dziobie. Podobnie jak dzwoniec, w karmnikach pojawia się zwykle w dużych stadach, w niektóre zimy mają miejsca większe naloty tego gatunku. Samiec, którego przedstawia nasza kolorowanka, ma czarną czapeczkę i krawacik, zielony grzbiet i policzki oraz żółtozieloną pierś, brew, boki szyi i spód ciała. Grzbiet i boki ciała są czarniawo kreskowane. Na czarnych skrzydłach znajdują się dwa wyraźne pasy: jeden żółtozielony na średnich pokrywach, drugi - szerszy intensywnie żółty na dużych pokrywach i wzdłuż nasad lotek pierwszorzędowych. Zewnętrzne chorągiewki lotek także mają żółte krawędzie. Na kuprze znajduje się żółta plama. Środkowe sterówki są czarniawe, końce pozostałych piór ogonowych także, ich żółte nasady tworzą dwie duże intensywnie żółte plamy na ogonie. Samice są mniej kontrastowo ubarwione, mają mniej żółtej i zielonej barwy, są także intensywniej kreskowane na spodzie i wierzchu ciała.

zadanie dla najmłodszych KOLOROWANKA - wydrukuj i pokoloruj, ryc. P. Zabłocki

12 komentarzy:

 1. Przesyłam już życzenia bo mnie niedługo nie będzie.

  Ciepłych ,rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia,
  szalonego Sylwestra oraz aby nadchodzący Nowy Rok
  przyniósł wam same dobrodziejstwa.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i także życzymy miłych, wesołych i rodzinnych Świąt!

   Usuń
 2. Ojej rzeczywiście po kolorowance nauka gatunków ptaków wydaje się choć trochę łatwiejsza....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to zobaczymy czego to się nauczyłaś...;-). Zrobimy Ci mały teścik przy karmniku...;-))

   Usuń
 3. Bardzo fajny pomysł z tym cyklem:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy będzie gawron i wrona siwa, a może nawet kawka i sroka dla tych co mieszkają w bloku w dużym mieście i mają dzieci-przedszkolaki, i nie mają szansy na dzwońca? I jeszcze może wróble, samce i samice, bo ciągle nam się mylą, choć L.Jonnson bardzo pomaga:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróbel był razem z mazurkiem, choć samicy na kolorowance nie było... W najbliższej przyszłości będzie zięba i jer, gil i szczygieł, grubodziób i kowalik, mają być też dzięcioły - średni i duży oraz sójka... ale to i tak pewnie Was nie pocieszy...
   Choć muszę powiedzieć, że moi rodzice dokarmiają ptaki słonecznikiem na parapecie w blokowisku we Wrocławiu i po jakimś czasie zawitały do nich dzwońce to w dużej ilości - tak więc próbujcie, a nóż przylecą;-).

   Usuń
  2. Wróbel z mazurkiem! Jakże mogłam przegapić?! dziękuję i pozdrawiam. A plany rysunkowe tak zacne, że na pewno coś sobie wybierzemy. F.

   Usuń
 5. It is really quite interesting to read what the various differences of the tit family. So you learn a little more and you will therefore be careful.

  I wish you some really nice days and nice, but especially healthy gezellg 2015. That we can and can enjoy in the coming new year of each other's photos and stories.

  Greetings, Helma
  ✰ ☆ ҉‿ ☆ ҉⁀ ☆

  OdpowiedzUsuń
 6. Great idea. I will print it for my grandchildren.

  OdpowiedzUsuń