środa, 13 maja 2015

Łątka halabardówka Coenagrion hastulatum

Łątka halabardówka Coenagrion hastulatum to najrzadziej przez nas spotykany gatunek z rodzaju Coenagrion w województwie opolskim. Do tej pory stwierdziliśmy go zaledwie na trzynastu stanowiskach, a szkoda, bo to piękny gatunek. Jego rzadkość na Opolszczyźnie wynika z pewnością z preferencji siedliskowych. Najczęściej spotykany jest bowiem nad płytkimi, kwaśnymi zbiornikami z gęstą pokrywą torfowców i wełnianki, a takich siedlisk niestety w woj. opolskim jak na lekarstwo... Dla początkującego obserwatora łątka halabardówka może być podobna do innych gatunków łątek. Przy odrobinie opatrzenia jednak, przynajmniej samce, łatwo odróżnić od samców łątki dzieweczki Coenagrion puella i łątki wczesnej Coenagrion pulchellum. Największa różnica występuje w ubarwieniu drugiego segmentu odwłoka, na wierzchu którego u łątki halabardówki występuje plamka w kształcie grzybka (lub strzałki), a po jej bokach mniejsze podłużne plamki (kreseczki). Na trzecim segmencie odwłoka z kolei występuje plama w kształcie zwężającego się w kierunku przodu klina, czerń zajmuje mniej niż 50% długości segmentu. Przy większym obeznaniu z tymi gatunkami można już na pierwszy rzut oka zauważyć wyraźny, bardziej zielonkawy odcień niebieskiej barwy ciała. Prezentowane zdjęcia samców tego gatunku wykonano 12.05.2015 na brzegu śródleśnego stawu „Kasztal” położonego w północno-wschodniej części gminy Jemielnica, w nadleśnictwie Zawadzkie (UTM: CB11).

10 komentarzy:

 1. Wow, beautiful pics, nice colors and sharpness, also with a beautiful bokeh, great work!!

  grt, Ludo

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudna łątka.Mój ulubiony kolor. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super foty. Ja te małe niebieskie ważki tylko na zdjęciach odróżniam . W terenie wszystkie takie same :)

  OdpowiedzUsuń
 4. prześliczne;]
  za dawnych czasów w domu spotykałam tylko łątki dzieweczki

  OdpowiedzUsuń
 5. Lovely photos of the C. hastulatum!
  Have a nice weekend,
  Maria

  OdpowiedzUsuń
 6. Great to see this post here too!
  As I said on Dragonfly World, it is quite a rare species in France!
  Fantastic shots!

  OdpowiedzUsuń
 7. I think it is anyway always very difficult to identify all these different damselflies. There are many colors and some are just lanterns. Beautiful pictures and good information.
  Greetings

  OdpowiedzUsuń
 8. There is a certain incomparable elegance about a dragonfly and you have captured it so well.

  OdpowiedzUsuń
 9. No tak... zdecydowanie wyraźne różnice ;-). Pozostanę przy pakowaniu ich wszystkich do jednego wora z napisem... łątki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj piękności, piękności. Nad oczkiem wodnym u sąsiada tez takie ważeczki latają, ale pewnie inny gatunek; bardzo są wszystkie do siebie podobne, przynajmniej dla mnie.
  Miłego1
  MIKI

  OdpowiedzUsuń