wtorek, 28 lipca 2015

Otrzymaliśmy dane obrączkowania czeskich błotniaków łąkowych Circus pygargus

Właśnie otrzymaliśmy dane obrączkowania trzech błotniaków łąkowych Circus pygargus zaobrączkowanych w Czechach, a które w obecnym sezonie zostały przez nas schwytane przy gniazdach na Opolszczyźnie. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą podajemy szczegóły dotyczące dokładnego pochodzenia tych ptaków.

Samiec o numerze obrączki EX72882
Został złapany przez nas 09.07.2015 przy gnieździe z 3 pisklętami koło miejscowości Kózki (pow. kędzierzyńsko-kozielski, gm. Pawłowiczki) został zaobrączkowany jako ptak dorosły 14.08.2011 koło miejscowości Opava przez Jana Beneša (ptak został stwierdzony w odległości ok. 40 km od miejsca obrączkowania po 1425 dniach).

Samiec o numerze obrączki E18678
Został złapany przez nas 10.07.2015 przy gnieździe z 4 pisklętami koło miejscowości Niekazanice (pow. głubczycki, gm. Branice) został zaobrączkowany jako pisklę w gnieździe 06.07.2012 koło miejscowości Pusté Jakartice przez Vladimíra Gahura (ptak został stwierdzony w odległości ok. 10 km od miejsca obrączkowania po 1099 dniach).

Samica o numerze obrączki ES20411
Została złapana przez nas 15.07.2015 przy gnieździe z 3 pisklętami koło miejscowości Niekazanice (pow. głubczycki, gm. Branice) została zaobrączkowana jako pisklę w gnieździe 03.07.2010 koło miejscowości Dluha Loučka przez Karela Popracha (ptak został stwierdzony w odległości ok. 53 km od miejsca obrączkowania po 1838 dniach).

5 komentarzy:

 1. spore tereny łowieckie - bo to chyba jeszcze nie migracja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są rewiry łowieckie, to są ponowne stwierdzenia tych ptaków, tzw. wiadomości powrotne. Takie dane pokazują czy dorosłe ptaki są i jak bardzo przywiązane do swych terenów lęgowych i czy jest to uzależnione od sukcesu lęgowego, w przypadku zaobrączkowanych piskląt (drugi samiec i samica) pokazują jak daleko od miejsca wylęgnięcia się z jaja ptaki zajmują własne terytoria lęgowe... Co do rewirów lęgowych - samce błotniaka łąkowego były notowane nawet 26 km od gniazda, zwykle jednak polują do kilku km od gniazda.

   Usuń
 2. źle się wyraziłem - chodziło mi właśnie o to jak daleko ptak odlatuje od "gniazdka domowego" w poszukiwaniu własnego terytorium.
  Ale nic to. Bo odpowiedź dokładnie taka jak bym się prawidłowo wyraził.

  OdpowiedzUsuń
 3. It is very beautiful and very interesting to follow the path that has made this bird. Thus we learn more of the life of this beautiful bird of prey.
  Great weekend.

  OdpowiedzUsuń