czwartek, 9 lipca 2015

Czeski błotniak łąkowy Circus pygargus zagnieździł się na Opolszczyźnie

Dziś kontrolowaliśmy kolejne stanowiska błotniaka łąkowego Circus pygargus na Opolszczyźnie. Jak zwykle też próbowaliśmy odłowić dorosłe ptaki przy gniazdach w celu ich zaobrączkowania. Spotkała nas nie lada niespodzianka, gdy po odłowieniu jednego z samców okazało się, że nosi on czeską obrączkę. To już kolejny błotniak łąkowy stwierdzony przez nas z "obcymi" obrączkami. W zeszłym roku donosiliśmy np. o samicy pochodzącej z Niemiec (o tym stwierdzeniu można przeczytać tutaj: niemiecka samica błotniaka łąkowego lęgowa na polskiej ziemi oraz tutaj: i wszystko już jasne - znamy dane obrączkowania niemieckiej samicy błotniaka łąkowego), a która także i w tym sezonie jest u nas lęgowa :-). Jak tylko dowiemy się o szczegółach zaobrączkowania stwierdzonego dzisiaj samca, niezwłocznie o tym poinformujemy... :-).

czeski błotniak jest równie przystojny jak polski ;-)
 na jego nodze znajdowała się "biżuteria" o numerze EX 72882, N. MUSEUM PRAHA
tak wyglądał z wierzchu; u tego osobnika cztery wewnętrzne lotki pierwszorzędowe są szare
a tak od spodu; czarne pasy na lotkach drugorzędowych mają swoją kontynuację na wewnętrznych czterech lotkach pierwszorzędowych
i jego wachlarzyk ;-)
tak prezentował się w całej okazałości
a tu "pryska" z naszych rąk, by powrócić do swoich rodzicielskich obowiązków... :-)

5 komentarzy:

 1. Super niespodzianka ,że gość - przystojniak z Czech na miejsce lęgu wybrał właśnie piękną Opolszczyznę . Pozdrawiam :) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Красивый гость из Чехии. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. It's always great when banding provides this kind of information on a bird's movement. So often the birds are never recovered.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastic images !
  Greetings,
  Maria

  OdpowiedzUsuń