sobota, 26 grudnia 2015

Rozpoznawanie grubodzioba Coccothraustes coccothraustes (kolorowanka)

Czas pędzi nieubłaganie. Kolejny sezon, w którym proponujemy najmłodszym obserwację ptaków w przydomowych karmnikach już dawno rozpoczęty, a my mamy poważne opóźnienie z publikacją kolejnych kolorowanek... Dla osłody - jeden z najpiękniejszych krajowych łuszczaków :-).

Pozostałe opracowane przez nas kolorowanki przedstawiające gatunki ptaków, które można spotkać w przydomowych karmnikach znajdziecie tutaj: wróbel i mazurek; bogatka i modraszkaszarytka, sosnówka i czubatkadzwoniec i czyżzięba i jerszczygieł i gil.

Grubodziób Coccothraustes coccothraustes - gatunek wyraźnie większy od dzwońca, wróbla czy gila. Przy karmnikach pojawia się pojedynczo lub w małych grupach. Jego postawa i zachowanie sprawiają, że pozostali "stołówkowicze" z respektem ustępują mu miejsca. Posiada charakterystyczną krępą sylwetkę z dużą głową i nieproporcjonalnie potężnym dziobem, niezbyt długim ogonem i niewielkimi - jak na tę sylwetkę - skrzydłami. Plecy i barkówki są brunatne, spód ciała beżoworóżowy, wierzch głowy i policzki są w kolorze brązowopomarańczowym ciemniejącym ku tyłowi głowy. Całość podkreślona jest jasnoszarą barwą karku i boków szyi. Dziób okala wąski czarny pasek przechodzący w maskę i wydatny "śliniaczek". Z bliższej odległości można przyjrzeć się ciekawemu ubarwieniu ogona. Pokrywy nadogonowe i nasada środkowych sterówek są pomarańczowobrązowe, zewnętrzne sterówki są u nasady czarne i mają białe zakończenia. Dziób w okresie zimowym jest kremowy, ale już od wczesnej wiosny ciemnieje, by na okres godowy przybrać głęboko stalowografitową barwę. Niezwykle ciekawym elementem upierzenia  tego gatunku są fantazyjnie wycięte na kształt falistego wzoru końce wewnętrznych lotek pierwszorzędowych, które są dodatkowo lśniąco granatowe. Podobnie ubarwione są zewnętrzne chorągiewki lotek drugorzędowych, które u samic są jasnopopielate. Dobrze widoczną ozdobą skrzydeł grubodzioba, szczególnie w locie, są dwa jasne pasy - jeden na średnich i dużych pokrywach płynnie przechodzący od białej do brązowej barwy, drugi w postaci szerokiej białej pręgi znajdującej się na lotkach pierwszorzędowych. Samice, poza wspomnianym wcześniej szarym panelem na skrzydle, są znacznie mniej kontrastowo ubarwione.

zadanie dla najmłodszych KOLOROWANKA - wydrukuj i pokoloruj, ryc. P. Zabłocki

5 komentarzy:

 1. Super ten grubodziobek! Aż sobie wydrukowałem i jak będę miał czas to pokoloruję. Powrócę na chwilkę do czasów dzieciństwa. Pozdrawiam i zachęcam do udziału w plebiscycie na Podróż Roku na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Beautiful drawing but sorry we were not able to see them in color.
  A very fine tip and a wonderful start to the New Year.
  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie napisany i pożyteczny poradnik!

  OdpowiedzUsuń
 4. Great bird! Nice drawing.
  greetings,
  Maria

  OdpowiedzUsuń
 5. 39 year old Programmer Analyst II Alessandro Hanna, hailing from Maple Ridge enjoys watching movies like "Moment to Remember, A (Nae meorisokui jiwoogae)" and Poi. Took a trip to Yin Xu and drives a Batmobile. kliknij tutaj, aby uzyskac wiecej informacji

  OdpowiedzUsuń