niedziela, 13 kwietnia 2014

Wojny o budkę ciąg dalszy...

Rzut oka na obraz z kamery i… jak widać na poniższym zdjęciu w budce są znowu dwa jaja. A to oznacza, że druga samica pod nieobecność pierwszej znowu podrzuciła jajo. Czyli wygląda na to, że obie samice roszczą sobie prawo do naszej budki… Dziś nam przyszło do głowy, że cała sytuacja może wynikać z tego, że możemy mieć do czynienia z poligynicznym samcem – czyli samcem, który ma dwie samice. Taka sytuacja może zdarzyć się u różnych gatunków ptaków. Zwykle jednak jest tak, że samiec zdobywa jedną partnerkę, zakłada z nią gniazdo i w momencie, gdy samica zaczyna wysiadywanie jaj, samiec zaczyna rozglądać się za drugą partnerką. Zwykle też samiec pomaga w karmieniu tylko piskląt z jednego (zazwyczaj pierwszego) gniazda. Druga musi sobie radzić sama. W przypadku naszych szpaków możemy mieć do czynienia z taką sytuacją, ale obie samice zostały zwabione przez samca w jednym czasie i obie chcą zająć tę samą budkę… Zobaczymy co będzie dalej. Póki co, jedna z samic (chyba pierwsza) wróciła do gniazda i zaczęła siedzieć na obu jajach (może wczorajsza awantura i wyrzucanie jaj było spowodowane zastaniem w gnieździe obcej samicy…).


17 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Z wątkiem dramatycznym...;-), oby nie było jeszcze horroru...

   Usuń
 2. Zawsze jest wojna jak pilnują jaja i inne rzeczy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. No i proszę do czego zdolne są samce......( bałamucą dwie samice ) i jest kłopot ! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fascynujące! ciekawe, która samica zwycięży? W konsekwencji może się okazać, że jedna z nich bedzie wychowywać potomstwo konkurentki. Ciekawe obserwacje macie. Pozdro
  Miki

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa sytuacja:) Czekam na dalszy ciąg:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Życie ptaków jest fascynujące. Widzę że nawet dzieją się prawdziwe dramaty bo bigamista zrobił skok w bok....a kobiety walczą o swoje prawa....
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O jejku z tego filmiku robi się dreszczowiec - bitwa samic o domek, żeby tylko nie ucierpiały znowu te jajeczka ! Pozdrawiam :) :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Two into one doesn't go, unless, there is no male!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. To " M 1 " z kamerką musi być bardzo atrakcyjne, że toczy się taka walka ( chyba, że każda z samic chce zagrać w tym filmie ....niezłe aktorki ) . A nieopodal stoi ten szpaczownik " apartamentowiec " dla 12 par szpaczych. Może lokale już wszystkie zajęte ? Sytuacja arcy ciekawa. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miło jest mieć dwa jaja w gnieździe, ale potem walczyli przez dwie kobiety i mężczyzna ucieka szukać innej kobiety niż tych jaj wykluły będzie może nie. Jak mówisz, czekamy :-)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 11. interesting to share the same nest!

  OdpowiedzUsuń
 12. That looks promising. I am curious to see the little ones. Thanks for visiting my blog. Greetings from the Netherlands, Joke

  OdpowiedzUsuń
 13. It looks like the girls will have to sort it out amongst themselves Dzial. Will make an interesting Nest Record - do you do those in your country?

  OdpowiedzUsuń