wtorek, 22 lipca 2014

I wszystko już jasne - znamy dane obrączkowania niemieckiej samicy błotniaka łąkowego Circus pygargus

samica B6., fot. M. Wolny
Otrzymaliśmy właśnie informację o okolicznościach oznakowania niemieckiej samicy błotniaka łąkowego Circus pygargus, którą schwytaliśmy w pobliżu gniazda z trzema pisklętami na południowej Opolszczyźnie. O ptaku tym  pisaliśmy kilka dni temu tutaj: Niemiecka samica błotniaka łąkowego Circus pygargus lęgowa na polskiej ziemi.... Samica ta nosi niebieski znacznik skrzydłowy o numerze B6. i obrączkę GN75885. Napisaliśmy do Ralfa Krügera, który jest koordynatorem badań nad tym gatunkiem w okolicach miejscowości Würzburg w Niemczech. Niezwykle ucieszony z podanych przez nas informacji odpisał, że „nasza” samica (która stała się jak widać prawdziwą obywatelką Europy;-)) została zaobrączkowana jako pisklę 12.07.2012 koło miejscowości Wolkshausen. Dodał także, że co roku gnieździ się w tych okolicach blisko 170 par tego gatunku! Oj, żebyśmy i my doczekali się kiedyś na Opolszczyźnie tak silnej populacji… Samica jest więc obecnie w trzecim kalendarzowym roku życia, a miejsce w którym przyszła na świat, od miejsca w którym założyła gniazdo, dzieli dystans 580km (oraz dwukrotna podróż na zimowisko do Afryki…).

miejsce pochodzenia niemieckiej samicy i obecne miejsce lęgu na Opolszczyźnie, przyg. P. Zabłocki

15 komentarzy:

 1. To super wieści a taka liczba par lęgowych niesamowita! ale u nas jak zawiatrakują płaskowyż to dużo stracimy pewnie ptaków lęgowych:(A jest na tym terenie co podziwiać:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. przyleciała bo widocznie u nas lepiej:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A fascinating story, Michał and Piotr. Best wishes from sunny UK.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczna historia skrzydlatej emigrantki z Zachodu :))))
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna wiadomość! Zgadzam się z Natalią - u nas zdecydowanie jest lepiej :-)
  Pozdro
  MIKI

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyleciała ....pozwiedzała no i została. A też uroczego samca tu poznała i wspaniałych maleństw się doczekała. Super historia !!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Great story, nice capture . It is a beautiful bird!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ach błotniaki z bliska i to z ciekawymi informacjami :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak miło, że wy tam. Informacje W ten sposób, forma może być dobrze utrzymana. Ta piękna kobieta stawowy i też zrobić bardzo dobrą pracę!
  Serdeczne pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj Helma :-) Translator ciągle płata Ci figle...
   Pozdrowienia

   Usuń
  2. I will now respond in English. Is perhaps not a good translator has to read lol ...... maybe better

   Usuń
 10. Jak miło, że wy tam. Informacje W ten sposób, forma może być dobrze utrzymana. Ta piękna kobieta stawowy i też zrobić bardzo dobrą pracę!
  Serdeczne pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 11. O jak szybko! Super wieści chłopaki. Ciekaw byłem z jak daleka do Was przybyła... te znaczki skrzydłowe fajna sprawa - pewnie dużo więcej odczytów niż z obrączek. W przypadku rzadkich i mało poznanych gatunków chyba plusy z tej metody (chyba trochę bardziej inwazyjnej niż zwykłe obrączkowanie) przeważają nad minusami... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń