wtorek, 8 lipca 2014

Jedna z naszych samic błotniaka łąkowego Circus pygargus znowu lęgowa na Opolszczyźnie

takie oto zdjęcie otrzymaliśmy od pana Janusza Wójcickiego z Nysy; samicę błotniaka łąkowego zaobrączkowaną przez nas w 2011 roku (o numerze kolorowej obrączki D13) sfotografował kilka dni temu w okolicach Białej Prudnickiej, w odległości około 7 km od miejsca jej obrączkowania; ogromnie cieszy nas, że przynajmniej niektóre z obrączkowanych przez nas ptaków powracają w kolejnych sezonach (przypominamy, że błotniaki zimują w Afryce na południe od Sahary), fot. Janusz Wójcicki
a tak nasza samica wyglądała w dniu obrączkowania (12.07.2011, Mionów, gm. Głogówek), fot. P. Zabłocki
z wierzchu..., fot. P. Zabłocki
ogon..., fot. P. Zabłocki
portret (ciemne oko wskazuje, że ptak mógł być wówczas w trzecim kalendarzowym roku życia), fot. P. Zabłocki

24 komentarze:

 1. GRATULACJE Panowie! Fajnie, że obserwatorzy ptaków współpracują z Wami i zgłaszają ptaki z obrączkami. To się im chwali :)
  Pozdrawiam
  MIKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Beautiful images, well done, I couldn't do that.

  OdpowiedzUsuń
 3. More great photos of the Montagu's Harrier and an interesting account,Michał and Piotr. You must be very pleased to know that this bird has survived three year of migration. My congratulations, too, to Janusz Wójcicki for that excellent flight shot!

  Keep up the good work! - - - Richard

  OdpowiedzUsuń
 4. Outstanding beautiful images, especially the BIF shot, very good job Michal and Piotr, i'm impressed!

  grt, Ludo

  OdpowiedzUsuń
 5. A very healthy, alert-looking bird. It must be good when you receive reports back about the birds you banded.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjecia i miło ze ptak wraca w swoje okolice.Chyba bardziej wydoroslał.

  OdpowiedzUsuń
 7. The more I see of these magnificent birds, the more I marvel at their great beauty. They travel such long distances, but I'm happy to know they return in summer.

  OdpowiedzUsuń
 8. Great looking bird - I love seeing birds of prey, and the way harriers hunt is great to watch.

  Sorry for slow reply - hectic weeks!

  Cheers - Stewart M

  OdpowiedzUsuń
 9. Niesamowite !!! Gratulacje dla pana Janusza, że wypatrzył tego zaobrączkowanego przez Was błotniaka (samicę ) i można było się dowiedzieć ,że właśnie ta ptaszyna powróciła z dalekiej Afryki w znane sobie miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię drapieżne ptaki - są piękne:) Zapraszam do mnie może mi pomożecie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super,że się udało odczytać plastik:)I to jest dobre,że dajecie plastiki bo je łatwiej odczytać niż metale a wiadomo nie zawsze ptak tak siadzie by się dało odczytać blachę.W zeszłym roku miałam rybołowa z metalem ale lipa nic nie dało się odczytać a jak byłby plastik to już by poszło to sprawnie.Trza na płaskowyżu poszukac Waszych błotniaków a juz sezon sie zaczyna na obserwacje:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obrączki metalowe zakładamy zawsze - to jest priorytet. Dodatkowo ptakom można nałożyć kolorowe znaczniki, np. plastikowe obrączki (w przypadku błotniaków łąkowych w Polsce są one pomarańczowe z czarnym kodem) żeby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania "wiadomości powrotnej". Taki jaskrawy plastik od razu rzuca się w oczy, a jak ktoś zrobi dobre zdjęcie (duże zbliżenie), to da się precyzyjnie odczytać kod z takiej obrączki (metalowej czasem nie widać, nie mówiąc już o odczytaniu, co jest na niej napisane) i już wiemy, co to za ptaszek. Niedawno widzieliśmy lecącego błotniaka ze znaczkiem skrzydłowym (ptak znakowany za granicą), ba nawet zrobiliśmy zdjęcie, ale nasz sprzęt jest kiepski do zbliżeń i nawet trudno określić kolor znaczka (zielony lub niebieski), a kodu, choć jest biały, odczytać się nie da...
   Zatem czekamy na Wasze odczyty z płaskowyżu :-). Sporo błotniaków już tam zaobrączkowaliśmy. Kto wie, może jakiegoś z pomarańczową obrączką wypatrzycie :-). Byłoby fajnie...
   Pozdrawiamy

   Usuń
 12. Fin ostatnie zdjęcie naprawdę świetne i również informacji, ale i inne zdjęcia. Piękne Zolas sprężyny są sprawdzone w prawyborach. Naprawdę świetnie!
  ****************
  The last picture I fin really great but also the information and other photos. Beautiful Zolas the springs are checked in the primaries. Really great!

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratulacje dla pana Janusza, że tego ptaka wyczesał! No i że do Was go zgłosił. Dużo macie wiadomości powrotnych z błotniaków?

  OdpowiedzUsuń