środa, 2 lipca 2014

Grubodziób Coccothraustes coccothraustes - samica w upierzeniu juwenalnym

Jakiś czas temu pisaliśmy o szczegółach upierzenia różniących samca i samicę tego gatunku (Rozpoznawanie płci u grubodzioba Coccothraustes coccothraustes). Wspominaliśmy wtedy, że grubodziób jest jednym z nielicznych naszych ptaków, u których różnice w ubarwieniu obu płci są widoczne już u piskląt w gnieździe. Dziś prezentujemy zdjęcia osobnika w upierzeniu juwenalnym, którego popielate zewnętrzne chorągiewki lotek drugorzędowych umożliwiają nam zdiagnozowanie jego płci. Obrączkowany ptak, który niedawno opuścił gniazdo jest samiczką.

u tego młodego ptaka widoczne są ogólne cechy umożliwiające odróżnienie go od osobnika w upierzeniu dorosłym, takie jak żółtawy odcień piór na głowie, brak czarnej maski wokół oka i czarnego podgardla oraz ciemno plamkowany kremowy spód ciała; oprócz tego już u ptaka w gnieździe widoczne są różnice w ubarwieniu lotek drugorzędowych u samców i samic - popielate zewnętrzne chorągiewki tych lotek świadczą o tym, że obrączkowany przez nas osobnik jest samicą, fot. M. Wolny
popielate zewnętrzne chorągiewki lotek drugorzędowych widoczne są dobrze także na rozłożonym skrzydle, fot. M. Wolny

11 komentarzy:

 1. As always an interesting blog accompanied by diagnostic photographs.

  OdpowiedzUsuń
 2. I wonder if the difference shows in all Grosbeaks, or just the one in your part of the world?

  OdpowiedzUsuń
 3. I love this bird! We see them also in the Netherlands, but not so often. The information is also very interesting! And nice pictures M. Wolny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ to wielce skomplikowane...

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię ten gatunek, więc jak dla mnie pościk bardzo przydatny, dzięki. Dziobal mają wyjątkowy. Działa jak imadło albo dziadek do orzechów. Potrafią nim nawet rozłupać twarde pestki wiśni. Ja to bym sobie raz zęby na owocach wiśni w kompocie połamał (ponoć były wydrylowane :)), a one pstryk i pesteczka w kawałeczkach :-)
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście, szarości w upierzeniu nieletniego bardzo ładnie widoczny. Ładne ostre zdjęcia!
  Very nice weekend;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Another very informative post, Michał and Piotr, and excellently illustrated as usual. I wish we saw more Hawfinches in UK. The last one I saw here was on Christmas day, 2008!

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie opisane róznice wyglądu,przydatne do oznaczania ptaków:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. I znowu się czegoś nauczyłem - o różnicach wiedziałem ale bez konkretów. świetna robota !

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za odpowiedzi na te zdjęcia.
  Moje pytanie do was, ważek miałem na myśli, jak się ustawić, aby przynieść. Wiele pięknych szczegółów na obrazie z kamery Twoje zdjęcia są bardzo ostre i szczegółowe.
  Pozdrowienia, Helma
  ****************
  Thank you for your response to these pictures.
  With my question to you dragonflies I meant how you have set up to bring. Many beautiful details in the camera image Your images are very sharp and detailed.
  Greetings, Helma

  OdpowiedzUsuń