piątek, 18 lipca 2014

ZAGADKA nr 15. Odgadnij i zgarnij nagrody :-)

Konkurs skierowany jest do wszystkich sympatyków naszego bloga - krajowych i zagranicznych.

Pytanie konkursowe brzmi:
"Jak nazywa się ssak przedstawiony na filmiku? (Należy podać pełną nazwę gatunkową)"

 
kadr z filmiku, fot. M. Wolny
Odpowiedzi proszę przesyłać do 31 lipca br., na adres: dzialprzyrody@gmail.com (UWAGA! Odpowiedzi zamieszczone w komentarzach pod niniejszym postem zostaną usunięte przez autorów bloga i nie będą brane pod uwagę w konkursie). Spośród osób, które nadeślą poprawną odpowiedź wyłonimy zwycięzcę w drodze losowania.

Na zwycięzcę czekają nagrody w postaci materiałów promujących ochronę błotniaka łąkowego Circus pygargus w Polsce, wydanych przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", a są to: film "Błotniak łąkowy - arystokrata pól", płyta CD "Ptaki krajobrazu rolniczego" oraz bogato ilustrowany folder "Błotniak łąkowy - sprzymierzeniec rolników".

POWODZENIA ;-) Znamy już zwycięzcę konkursu...

Na konkurs napłynęło łącznie 36 e-maili z propozycjami rozwiązania naszej zagadki, ale tylko cztery okazały się poprawne. Tajemniczym ssakiem, którego uwieczniliśmy na krótkim filmiku jest nornica ruda Myodes glareolus, natomiast wyłonionym w drodze losowania szczęśliwcem, do którego wędruje nasza główna nagroda jest pan Krzysztof Stasiaczek (autor bloga "Moja fotoprzygoda"). Pozostali uczestnicy, którzy także udzielili poprawnej odpowiedzi, a są to: panie Alicja Łęczyńska i Ewa Miłaczewska oraz pan Max Skrzypek, otrzymują nagrodę pocieszenia - folder "Błotniak łąkowy - sprzymierzeniec rolników". Serdecznie Wam gratulujemy!

Tak naprawdę już samo ubarwienie zagadkowego gryzonia powinno naprowadzić Was na odpowiedni gatunek (żaden inny i tej wielkości gryzoń nie ma tak rudego futra). Dodatkowo na filmie widać, że osobnik ten ma ogon mierzący około połowy długości ciała (nie jest więc żadnym z gatunków myszy). Pozostają więc nam do wyboru: karczownik, polnik, norniki, darniówki i nornica ruda. Z wymienionych gatunków tylko nornica ma tak duże, wystające z futerka uszy oraz wspomnianą już rudą sierść.

5 komentarzy:

 1. Mysz zielona/ Mysz małooka (Apodemus microps/Apodemus uralensis). Nie znam się na myszach wyszukałam w necie i najbardziej mi pasowała nawet nie wiedziałam, że jest taki gatunek :). Pozdrawiam Bogusia

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem pewien, ale myślę, że to szlem!
  Bardzo ładny film zbyt :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę że prawidłowo oznaczyłem gatunek gryzonia. Do końca nie byłem jednak pewien czy to na pewno Nornica ruda. Interesuję się głównie ptakami a drobne ssaki znam "tyle o ile".
  Pozdrawiam przyrodników muzealników i dziękuję za sympatyczną zabawę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam i pozdrawiam. Bardzo mi miło , że znalazłam się w gronie osób ,które prawidłowo podały nazwę tego " rudego gryzonia ".

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za nagrodę pocieszenia. E-mail już wysłany! :)

  OdpowiedzUsuń