sobota, 3 września 2022

Wiemy już skąd pochodzi złapana przez nas w tym roku samica błotniaka łąkowego Circus pygargus z czeską obrączką

W trakcie majowych kontroli stanowisk błotniaków łąkowych Circus pygargus w powiecie prudnickim zauważyliśmy, że jedna z budujących w okolicy Chudoby gniazd samica, nosi na nodze obrączkę. Obrączka była metalowa, więc nie było szans na odczyt. Po rozmiarach i kolorze obrączki podejrzewaliśmy, że jest to obrączka czeska. Jedyną nadzieją na odczyt było złapanie ptaka gdy będzie miał już pisklęta. Trzeba było mieć więc nadzieję, że lęg przetrwa do tego czasu. Samica była bardzo płochliwa w dodatku zbudowała gniazdo w jęczmieniu bardzo blisko drogi. Lęg był dość późny i w momencie kiedy rolnik już zamierzał przystąpić do żniw, w gnieździe znajdowały się trzy najwyżej dwudniowe pisklęta (02.07.2022). Po uzyskaniu zgody na ochronę lęgu, jeszcze tego samego dnia ogrodziliśmy gniazdo. Ponieważ gniazdo było w całkiem wyłożonym fragmencie zboża i ogrzewająca pisklęta samica była doskonale widoczna dla drapieżników - przy okazji grodzenia przenieśliśmy lęg o kilka metrów w stojący normalnie łan zboża. W trakcie kolejnej kontroli w gnieździe stwierdziliśmy 2 pisklęta, szczęśliwie dotrwały one do czasu opuszczenia gniazda. 24 lipca udało się złapać samicę i jej partnera. Okazało się, że rzeczywiście samica nosi czeską obrączkę. Oba dorosłe ptaki zostały wyposażone w znaczki skrzydłowe. Z danych obrączkowania wynika, że samica została oznakowana jako pisklę 20 lipca 2020 r. koło miejscowości Oldrzyszów, czyli zaledwie kilka kilometrów od granicy  (w odległości 42km od miejsca stwierdzenia). Ptak obecnie jest w trzecim kalendarzowym roku życia.

samica złapana 24.07.2022

miejsce obrączkowania samicy w Czechach i miejsce jej lęgu w powiecie prudnickim

samica budująca gniazdo 31.05.2022 r.

gniazdo czeskiej samicy w dniu znalezienia, w nim trzy pisklęta i niewyklute jajo, jak widać lęg był całkiem odsłonięty, a ogrzewającą pisklęta samicę było widać z kilkunastu metrów, interwencja była konieczna, 02.07.2022 r.

gniazdo zostało przeniesione w stojący łan zboża i ogrodzone, 02.07.2022 r.

16.07.2022 r - jak widać, dzięki ochronie gniazda pisklęta przeżyły żniwa oraz zbiór słomy

ocalałe pisklęta 24.07.2022 r., w trakcie kolejnej kontroli młode przebywały już poza gniazdem, a ogrodzenie zostało zdemontowane 04.08.2022 r.

1 komentarz: