środa, 26 marca 2014

Zbuduj domek dla ptaków ;-)

budka dla szpaków, fot. M. Wolny
Koniec marca to ostatni dzwonek na zbudowanie i powieszenie budek lęgowych dla ptaków. Możesz w ten sposób pomóc ptakom znaleźć bezpieczne lokum. Rozwieszone budki mogą zwabić do Twojego ogrodu nowe, ciekawe gatunki. Ptaki na pewno odwdzięczą Ci się możliwością słuchania ich śpiewu oraz obserwacji wielu interesujących zachowań. Poniżej znajdują się, przygotowane przez nas, gotowe do wydrukowania projekty budek lęgowych czterech typów, które mogą być zamieszkane przez kilkanaście różnych gatunków ptaków. W projektach znajdziesz też przydatne wskazówki, jak przedłużyć żywotność budki lęgowej oraz jak ją powiesić, aby była wygodnym i bezpiecznym mieszkaniem dla ptasiej rodziny. Wybierz gatunek jaki chciałbyś zwabić do swojego otoczenia i zbuduj dla niego „domek”. Może Ci się poszczęści i będziesz miał okazję do niepowtarzalnych przyrodniczych obserwacji. Życzymy udanej zabawy przy budowie oraz 100% zajęcia wszystkich budek przez ptaki!

projekt wykonania, wymiary budek lęgowych typów A, A1, B i D oraz wykaz gatunków ptaków, które mogą je zamieszkać, ryc. P. Zabłocki
wskazówki na temat przedłużenia żywotności budek lęgowych, oraz prawidłowego ich powieszenia, ryc. P. Zabłocki
a to nasz "szpaczownik" czyli dom wielorodzinny dla 12 szpaczych par... ;-), fot. M. Wolny
"szpaczownik" w całej okazałości - tu żaden drapieżnik nie ma dostępu... ;-), fot. M. Wolny

18 komentarzy:

 1. Ptaszki są kochane i cieszą się z każdego karmnika.

  Uśmiech i szczęście
  niech w Twym sercu gości,
  Niech każdy dzień słońcem
  Ciebie wita.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale super ja taki zbuduję w Czarnowąsach ....

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak szpaczownik wygląda w środku???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to jak? Wiadomo - plazma, jacuzzi i oczywiście zmywarka do naczyń...;-)

   Usuń
  2. ... i jeszcze suszarka do..... piór :)

   Usuń
 4. W moim ogrodzie stoi też taki " szpaczownik " i na posesji obok także. Mamy więc takie małe osiedle dla 24 par szpaczych. A ponadto jeszcze kilka budek lęgowych na drzewach . Są budki dla kopciuszków ; sikorek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szpaczownik elegancki. Mój wujek jest stolarzem, może coś takiego dla mnie wykona.
  Zastanawiam się, jak jest z zajmowalnością takiego wielkiego domku. Czy wszystkie pomieszczenia są zajmowane przez szpaki? Czy mogą tez zajmować je inne ptaki?
  Praktyczny post; dzięki.
  Pozdro Miki

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też zrobiłem budki - może już u mnie widzieliście. Szpaczownik świetny:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie obejrzeliśmy, świetna robota, my w tym roku powiesimy chyba tylko budki dla kopciuszków i pliszek... w naszej okolicy szpaki i tak nie zajmują wszystkich jakie im powiesiliśmy...

   Usuń
 7. Przydał by mi się taki szpaczownik w ogrodzie. Bogusia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba poprosić męża żeby zrobił...;-)

   Usuń
  2. Albo samemu zrobić. W końcu mamy równouprawnienie i parytety :) więc kto powiedział, że od szpaczownika jest mąż. Równie dobrze może być i kobieta. Gender, genderrrrr.... :)

   Usuń
  3. szpakom i tak będzie wszystko jedno kto im domek wybuduje... ;-)

   Usuń
 8. Jaki wspaniały domek dla szpaczków. Muszę koniecznie poprosić mojego znajomego stolarza o zrobienie szpaczownika - będzie w ogrodzie ozdobą a dla ptaszków cudownym lokum . Dzięki !!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W takim razie ułatwimy zadanie i dodamy, że szpaczownik jest wykonany na planie ośmiokąta, w pionie podzielony jest na cztery części ( na krzyż), a w poziomie na trzy. Cztery ścianki położone naprzeciw siebie są otwierane. Np. na powyższym zdjęciu, ścianka z otworem wlotowym nr 4 jest otwierana, po otwarciu można się dostać do trzech boksów: tego z numerami - 2, 3 i 4.

  OdpowiedzUsuń
 10. Co za wspaniały dom piękny ptak!
  Wspaniałe widzieć i dobre wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy to ten szpaczownik, w którym były jerzyki? Widzę, że budowla popularna u Was.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to ten, ale taki sam, robiony przez tą samą osobę...;-) (pozdrowienia dla wykonawcy). Chyba nie jest to aż tak popularne u nas, to zwykły przypadek... ten nasz koło muzeum nigdy nie był zajęty w całości, za to prototyp co roku zajęty jest w 100% - w tym roku też.

   Usuń