piątek, 30 maja 2014

Rozpoznawanie płci u grubodzioba Coccothraustes coccothraustes

samiec grubodzioba, podobnie jak u wielu innych gatunków ptaków o zaznaczonym dymorfizmie płciowym, ma upierzenie bardziej skontrastowane niż samica, wierzch głowy i policzki są cynamonowobrązowe, a kark czysto popielaty, grzbiet ma barwę ciemnokasztanowatą, fot. M. Wolny
zewnętrzne chorągiewki lotek drugorzędowych są opalizująco granatowe - podobnie jak ozdobnie wycięte zakończenia wewnętrzych lotek pierwszorzędowych, które są wyraźniej zaznaczone, fot. M. Wolny
ubarwienie samicy jest "skromniejsze" i mniej skontrastowane, fot. M. Wolny
zewnętrzne chorągiewki lotek drugorzędowych są u samicy jasnopopielate, barwa ta znajduje się także na zewnętrznych dużych pokrywach skrzydłowych i zewnętrznych chorągiewkach lotek pierwszorzędowych, co ciekawe różnice w ubarwieniu lotek drugorzędowych między samcem i samicą widoczne są już na piórach juwenalnych (pierwszych, które wyrastają pisklętom) - czyli rozróżnienie obu płci jest możliwe już u piskląt, fot. M. Wolny

15 komentarzy:

 1. Ciekawe informacje o rozpoznawaniu płci ptaka.
  I on i ona są piękni :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. A handsome species that I saw in Japan, so it is interesting to learn more about them.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny ptak!
  jeden z moich ulubionych. Nice sprawozdanie

  OdpowiedzUsuń
 4. Się płeć rozpoznaje nie po tym... tego... ten...?
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tym... ten... tego... ten... płeć się rozpoznaje u łabędzi, gęsi i kuraków ;-). Pozdrawiamy!

   Usuń
 5. Grubodziób zaglada do nas zimą i siada na drzewach czereśni.Jest ptakiem bystrym,mały ruch firanka a odlatuje do pobliskiego lasu.Za to wiosną na wysokosci około 3m miał gniazdko,ale takie skąpe jak na duzego ptaszka tuz przy pniu sosny .Z lornetka w reku obserwowałam w wolnych chwilach co tam się dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Better keep your fingers away from that bill!

  OdpowiedzUsuń
 7. Very nice to finally be able to see. These birds up close Beautiful plumage, and the differences between men and women are seen as better and remember;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. An interesting lesson in sexing the Hawfinch. Thank you! If only I could get as close as that to one, in order to observe those differences, I'd be a happy man!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna ptaszyna - i on i ona ma się rozumieć :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś im mordem z oczu patrzy ;-)
  a tak na serio.
  świetna robota, zazwyczaj udaje się płeć rozpoznać podczas obserwacji, ale czasami dopiero w domu z fotografii, a wtedy takie szczegóły są na wagę złota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, zawsze podchodzę do nich z wielkim respektem... chyba nawet większym niż do ptaków drapieżnych... takim porównywalnym jak w przypadku obcowania ze srokoszem... ;-)

   Usuń
  2. A propos srokosza - chyba udało mi się go namierzyć, ale dopiero muszę obrobić zdjęcia.

   Usuń