Pierwsze słowa tytułu posta - jedyna w swoim rodzaju - mogą w tym wypadku być rozumiane dwojako. Po pierwsze dosłownie - jest to jedyny gatunek ważki z rodzaju Pyrrhosoma występujący w kraju, pod drugie - może odnosić się do jej ubarwienia, bowiem tylko ten gatunek spośród krajowych ważek równoskrzydłych Zygoptera ma czerwone ubarwienie. Sprawia to, że jest praktycznie nie do pomylenia z innymi gatunkami, nawet dla początkujących obserwatorów ważek. Dojrzałe formy tego gatunku można obserwować jako jedne z pierwszych ważek, bo już od końca kwietnia. Łunica występuje w całej Polsce. Preferuje niewielkie zbiorniki wodne obficie porośnięte roślinnością, często spotykana jest na torfowiskach, małych stawach, a także nad wolno płynącymi ciekami. Na pierwszych sześciu zdjęciach prezentujemy dorosłe samce, na przedostatnim młodocianą samicę, a na ostatnim samicę dojrzałą.
środa, 27 maja 2015
sobota, 23 maja 2015
Kolejne dwa gatunki ważek stwierdzone w "naszym" ważkowym ELDORADO
Sezon ważkowy dawno rozpoczęty i mimo, że czasu ciągle na wszystko brakuje, nie mogło się obyć bez wizyty w naszym ważkowym ELDORADO - piaskowni koło Grabówki. Właściwie wizyty w tym miejscu poświęcone były sesjom fotograficznym płazów, ale przy okazji udało się także poczynić kilka ciekawych obserwacji ważek. Do zaskakująco licznego grona gatunków ważek stwierdzonych do tej pory przez nas w tym miejscu dołączyły kolejne dwa: łątka halabardówka Coenagrion hastulatum i gadziogłówka zwyczajna Gomphus vulgatissimus. Co więcej, oba nowe gatunki przechodzą rozwój na terenie piaskowni. Pierwszy preferuje niewielkie zarośnięte z rzadka torfowcami i turzycami zbiorniki osłonięte porastającymi teren piaskowni sosnowymi zadrzewieniami. W takich to miejscach właśnie obserwowaliśmy osobniki teneralne łątki halabardówki oraz zachowania godowe dojrzałych już osobników. Młodociane i dorosłe okazy gadziogłówki zwyczajnej obserwowaliśmy natomiast nad brzegami największego ze zbiorników, gdy wygrzewały się przysiadając na oświetlonych promieniami słońca krzewach. Lista gatunków ważek stwierdzonych na terenie tej rozległej i bogatej w różnorodne siedliska piaskowni zwiększyła się więc do 41. Mamy tu więc aż 66,1% wszystkich gatunków ważek notowanych współcześnie w województwie. O całej reszcie odonatofauny piaskowni, pisaliśmy w zeszłym sezonie (czytaj tutaj: piaskownia koło Grabówki - ważkowe ELDORADO i tutaj: oczobarwnica mniejsza - kolejny gatunek w ważkowym Eldorado). Podczas tegorocznych wizyt w tym miejscu udało nam się także potwierdzić rozwój kolejnych pięciu gatunków, których rozwój do tej pory był jedynie prawdopodobny, a są to: pióronóg zwykły Platycnemis pennipes, oczobarwnica większa Erythromma najas, łunica czerwona Pyrrhosoma nymphula, szklarka zielona Cordulia aenea i żagiew ruda Aeshna isoceles. Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla nas to miejsce...
Stanowisko: Grabówka - rozległa czynna piaskownia kruszywa "Dziergowice", UTM: CA07, 50°16′26″N, 18°16′51″E.
Stanowisko: Grabówka - rozległa czynna piaskownia kruszywa "Dziergowice", UTM: CA07, 50°16′26″N, 18°16′51″E.
samiec łątki halabardówki Coenagrion hastulatum |
ten gatunek na terenie piaskowni obserwowaliśmy po raz pierwszy |
młoda samica gadziogłówki zwyczajnej Gomphus vulgatissimus |
te piękne ważki trudno podejść, zwłaszcza gdy się nagrzeją na słońcu... |
odwłok samicy jest dużo grubszy niż samca |
samiec gadziogłówki ma charakterystyczne rozszerzenie 8 i 9 segmentu odwłoka |
żagiew rudą Aeshna isoceles stwierdziliśmy w piaskowni już w zeszłym sezonie, ale dopiero teraz znaleźliśmy wylinki i zaobserwowaliśmy teneralne osobniki |
ten gatunek ma charakterystyczne duże zielone oczy |
teneralny osobnik ma jeszcze szkliste skrzydła |
jeszcze kilka chwil suszenia skrzydeł i poleci w swój pierwszy w życiu lot |
środa, 20 maja 2015
"Nasze" błotniaki łąkowe Circus pygargus lęgowe w Czechach
Niedawno otrzymaliśmy wiadomość od Dušana Boucnego, który zajmuje się ochroną błotniaka łąkowego Circus pygargus w Czechach, że udało mu się sfotografować w okolicach Ostrawy błotniaki oznakowane kolorowymi obrączkami. Po obejrzeniu zdjęć okazało się, że wszystkie pięć ptaków nosi oprócz standardowych metalowych obrączek, także kolorowe znaczniki z indywidualnym kodem. Znaczniki były w kolorze pomarańczowym z czarnym kodem - czyli takie jakie stosuje się w Polsce do znakowania tego gatunku. Ponieważ zdjęcia jakie przysłał nam Dušan są wprost rewelacyjnej jakości - udało się łatwo zidentyfikować trzy z obserwowanych przez niego ptaków. Czwarty ptak niestety miał bardzo zabrudzoną obrączkę i nie udało się odczytać kodu, piąty nie dał się zbyt blisko podejść aby wykonać zadowalające zdjęcie - ale jak napisał nam Dušan - nie podda się i spróbuje jeszcze wykonać dodatkowe fotografie. W okolicach Ostrawy, niedaleko od granicy z Polską, Dušan stwierdził w tym sezonie gniazdowanie 7 par błotniaka łąkowego. Jak widać ptaki mogą zmieniać w kolejnych sezonach miejsce swojego gniazdowania. Poniżej prezentujemy znakomite zdjęcia Dušana (które pozwolił nam wykorzystać na potrzeby niniejszego posta) i mapki z miejscami obrączkowania trzech z pięciu stwierdzonych w Czechach ptaków, oraz bardzo przybliżone (ze względu na bezpieczeństwo lęgów) miejsce gniazdowania w tym sezonie.
Pierwszy z ptaków - samica o numerze obrączki metalowej FN 73084, została przez nas zaobrączkowana 22.07.2013 r. koło miejscowości Zębowice w woj. dolnośląskim. Samica była tam lęgowa i wychowała 4 pisklęta. Obecnie gniazduje w odległości około 170 km od miejsca oznakowania.
samica lęgowa obecnie w okolicach Ostrawy, fot. Dušan Boucný |
Drugi sfotografowany ptak to samiec o numerze obrączki FN 73090. Został przez nas zaobrączkowany podczas lęgów 23.07.2013 r. w okolicach miejscowości Dzielawy w woj. opolskim. Obecne miejsce lęgów oddalone jest o około 20 km od miejsca oznakowania.
samiec lęgowy obecnie w okolicach Ostrawy, fot. Dušan Boucný |
Trzeci z ptaków - samica o numerze obrączki FN 81944, była przez nas oznakowana jako ptak lęgowy 09.07.2014 r. w okolicach miejscowości Bogdanowice w woj. opolskim. Obecnie gnieździ się około 20 km od miejsca obrączkowania.
samica lęgowa obecnie w okolicach Ostrawy, fot. Dušan Boucný |
Oby jak najwięcej tak znakomicie udokumentowanych wiadomości powrotnych - wtedy nasza wiedza o tym rzadkim gatunku znacznie się zwiększy...
poniedziałek, 18 maja 2015
środa, 13 maja 2015
Łątka halabardówka Coenagrion hastulatum
Łątka halabardówka Coenagrion hastulatum to najrzadziej przez nas spotykany gatunek z rodzaju Coenagrion w województwie opolskim. Do tej pory stwierdziliśmy go zaledwie na trzynastu stanowiskach, a szkoda, bo to piękny gatunek. Jego rzadkość na Opolszczyźnie wynika z pewnością z preferencji siedliskowych. Najczęściej spotykany jest bowiem nad płytkimi, kwaśnymi zbiornikami z gęstą pokrywą torfowców i wełnianki, a takich siedlisk niestety w woj. opolskim jak na lekarstwo... Dla początkującego obserwatora łątka halabardówka może być podobna do innych gatunków łątek. Przy odrobinie opatrzenia jednak, przynajmniej samce, łatwo odróżnić od samców łątki dzieweczki Coenagrion puella i łątki wczesnej Coenagrion pulchellum. Największa różnica występuje w ubarwieniu drugiego segmentu odwłoka, na wierzchu którego u łątki halabardówki występuje plamka w kształcie grzybka (lub strzałki), a po jej bokach mniejsze podłużne plamki (kreseczki). Na trzecim segmencie odwłoka z kolei występuje plama w kształcie zwężającego się w kierunku przodu klina, czerń zajmuje mniej niż 50% długości segmentu. Przy większym obeznaniu z tymi gatunkami można już na pierwszy rzut oka zauważyć wyraźny, bardziej zielonkawy odcień niebieskiej barwy ciała. Prezentowane zdjęcia samców tego gatunku wykonano 12.05.2015 na brzegu śródleśnego stawu „Kasztal” położonego w
północno-wschodniej części gminy Jemielnica, w nadleśnictwie Zawadzkie (UTM: CB11).
sobota, 9 maja 2015
Rzekotka drzewna Hyla arborea - płaz o "alpinistycznych umiejętnościach" i "akrobatycznym talencie"
rzekotka drzewna Hyla arborea |
W Polsce rzekotka drzewna podlega ochronie całkowitej i czynnej. Ponadto figuruje w II załączniku Konwencji Berneńskiej i IV załączniku Dyrektywy Siedliskowej oraz na Światowej Czerwonej Liście IUCN z kategorią LC - gatunek najmniejszej troski. Podobnie jak u większości płazów największym zagrożeniem dla gatunku jest zanikanie, fragmentacja i degradacja siedlisk oraz wprowadzenie do zbiorników wodnych ryb drapieżnych.
Grabówka, 05.05.2015 |
Grabówka, 05.05.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
Grabówka, 05.05.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Grabówka, 05.05.2015 |
Trestno koło Wrocławia, 11.04.2015 |
Park Wschodni we Wrocławiu, 24.04.2015 |
Grabówka, 05.05.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
jaja rzekotki drzewnej; Grabówka, 07.05.2015 |
Grabówka, 07.05.2015 |
Subskrybuj:
Posty (Atom)