sobota, 22 marca 2014

ZAGADKA nr 8. Co to za ptak?

Zdjęcie zagadkowego ptaka zostało wykonane 29.06.2011 we wsi Przystajń w województwie śląskim. Czy wiecie, co to za gatunek? :-)

fot. M. Wolny

ROZWIĄZANIE: bardzo brudny bocian biały Ciconia ciconia

W drodze powrotnej z ważkowego sympozjum, przejeżdżając przez wieś Przystajń, kątem okaz dostrzegliśmy siedzącego na słupie bociana. Widok normalny (jeszcze!) na polskiej wsi, jednak w ułamku sekundy mózgi zarejestrowały, że coś jest w jego wyglądzie nie tak… Hamulec, parkowanie na poboczu i oglądamy ptaszka przez lornetkę… Widać dokładnie, że bocian jest czarny, ale to przecież bocian biały. Zastanawiając się, co takiego mu się przydarzyło, próbujemy zebrać wywiad wśród mieszkańców. Pewna pani wyjaśnia nam, że w sąsiedniej wsi – Pankach, bociania rodzina założyła gniazdo na kominie czynnej wciąż piekarni. Ponieważ dym przesącza się przez gniazdo, cała rodzina jest kompletnie umorusana w sadzy. Aż dziw bierze, że ptaki zdecydowały się założyć gniazdo w takim miejscu. Wszystkim, którzy w tym brudasie dopatrzyli się bociana białego gratulujemy – bocian czarny powinien mieć biały brzuch.

28 komentarzy:

 1. Piękna wiosenna pogoda ..... to i czas na obiecaną zagadkę. W 99,9 % domyślam się co to za gatunek ptaka , ale jeden szczegół mnie zastanawia . Pozdrawiam Kazik

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że jest to bocian czarny, ale brak białego upierzenia na brzuchu i piersiach mnie zastanawia. Nawet nie wiedziałam, że w moich okolicach taki ptak lata;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest bocian czarny - słusznie zauważyłaś, że brak u niego bieli na brzuchu, która jest charakterystyczna dla czarnego. Wkrótce pojawi się rozwiązanie zagadki :-)

   Usuń
 3. Na oko jest to bocian czarnopióry :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki piękny ptak. To wygląda jak czapla i żuraw, ale to nie będzie, chyba :-) ale bardzo ładne zdjęcie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny ptak z pewnością bocian czarny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Spogladam na fotke i mysle czy nie pomalowany bocian biały ,ale to zagrazaloby zdrowiu ptaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - to bocian biały... i można nawet powiedzieć, że "pomalowany" :-) Niebawem pojawi się rozwiązanie zagadki z opisem sytuacji, w jakiej doszło do "pomalowania" piórek :-)

   Usuń
 7. To chyba bociek biały z jakąś mutacją genetyczną. Czytałem w necie, że jest coś takiego jak albinizm tylko zamiast białego upierzenia jest całe czarne, to się nazywa melanizm. Sądzę że to bociek z taką wadą. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 8. It certainly is striking, and not something I can comment on apart from that!

  OdpowiedzUsuń
 9. Witamy!
  Zapraszamy do udziału w Konkursie na Nieoficjalny Blog Roku 2014.
  Szczegóły znajdziesz tutaj: http://nieoficjalny-blog-roku.blogspot.com/ .

  Serdecznie pozdrawiamy! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podanej stronie nie można znaleźć regulaminu... Pozdrawiamy i dziękujemy za zaproszenie do udziału w konkursie :-)

   Usuń
 10. Wygląda zupełnie jak bocian...tylko dlaczego taki czarny.....?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czarny, bo wybrudził się sadzą :-) Bociek - kominiarz :-)

   Usuń
 11. Piękny ten bocian czarny (?)

  OdpowiedzUsuń
 12. To z całą pewnością bocian biały - tylko bardzo brudny .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BRAWO!!!! Faktycznie jest bardzo brudny :-) Bawił się w kominiarza :-)

   Usuń
 13. Czy to może bocian czarno-biały????? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W brew nazwom oba krajowe bociany są czarno-białe, a w zasadzie jeden jest biało-czarny (bocian biały), a drugi czarno-biały (bocian czarny) :-)

   Usuń
 14. Zdjęcie i obserwacja zjawiskowe, choć sama sytuacja ptaka nieciekawa :). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. It's totally amazing that the birds survive under these polluted conditions. An interesting and amusing story - and very nicely illustrated too!

  OdpowiedzUsuń
 16. I don't wish top be smug, but I guessed White Stork.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kto by pomyślał, że białe zwierzę może aż tak się wybrudzić. Można byłoby się spodziewać, że to jakiś inny gatunek bociana przyleciał z ciepłych krajów z naszymi, bo poza kolorem piór widać oczywiście, że jest to kształt, wielkość bociana. Ciekawe tylko jak i kiedy udało mu się odzyskać swój naturalny wygląd.

  OdpowiedzUsuń