pierwiosnek z kolekcji MŚO, fot. M. Wolny |
W kolekcji przyrodniczej mamy jeden preparat sylwetkowy pierwiosnka zwyczajnego o nr inw. MŚO/P/11697. Ptak zginął 22.04.2011 w Górze św. Anny w wyniku uderzenia o szybę okna, a przekazała go do muzeum celem spreparowania pani Krystyna Prus.
Pierwiosnek to również rodzaj niewielkich i pięknie kwitnących wczesną wiosną roślin, pospolicie zwanych prymulkami (łacińska nazwa rodzaju to Primula). W Polsce w stanie dzikim występuje kilka gatunków, ale najbardziej znanym jest pierwiosnek lekarski Primula officinalis. Spotkać go można przede wszystkim w miejscach suchych, głównie świetlistych lasach, na wzgórzach i pastwiskach. Uprawiany jest też w ogrodach w postaci różnych form hodowlanych. Cechami rozpoznawczymi rośliny są: podługowatojajowate, pomarszczone i ułożone w różyczkę liście; złocistożółte kwiaty z 5 pomarańczowymi plamkami w gardzieli, zebrane w baldaszek na szczycie łodyżek kwiatostanowych). Jak wskazuje nazwa officinalis (lekarski), roślina ta ma właściwości lecznicze. W celach terapeutycznych pozyskuje się głównie kwiaty (w porze kwitnienia od marca do maja; kwiaty się suszy) oraz kłącze (marzec − maj; suszy się po rozdrobnieniu). Wymienione części rośliny zawierają związki o silnym działaniu wykrztuśnym, które stosuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych.
W kolekcji botanicznej odnaleźliśmy dwa arkusze zielnikowe z okazami pierwiosnka lekarskiego o numerach inw. MŚO/P/743 i MŚO/P/3688. Pierwszy zawiera okazy z Opola zebrane 10.05.1938 przez K. Bialuchę, drugi okazy zebrane 19.05.1894 w Gliwicach przez C. Dziatzko.
pierwiosnki lekarskie z zielnika MŚO, okazy z Gliwic, fot. M. Wolny |
I didn't know that there was a bird called a Primrose. I shall have to check it out a bit more as Google translate isn't always perfect! It must be nice to see the Spring arriving.
OdpowiedzUsuńBezsprzecznie już wiosna :)
OdpowiedzUsuńWiosna, wiosna ach to Ty...... ( Grechuta ). A jak wiosna to i pierwiosnki ( śliczne roślinki ) oraz maleńkie ptaszki.
OdpowiedzUsuńW zeszłym roku w naszym ogrodzie pierwiosnek miał gniazdko zupełnie na ziemi w wrzosie; rzeczywiście wydawał dźwięki clip calp. Aż nie chce się wierzyć,że ten maleńki ptaszek zimuje aż w Afryce.
Its spring with you and we are having our first autumn weather - the world keeps turning!
OdpowiedzUsuńCheers - Stewart M - Melbourne
I ptaszek i roślinka fajna. Dobry pomysł z tym postem na pierwszy dzień wiosny, pozdrówki
OdpowiedzUsuńDo mnie pierwiosniki też dotarły:) Widziałem nawet słonkę:)
OdpowiedzUsuńU nas dziś pierwsza pliszka siwa, a za słonkami musimy się rozejrzeć bo co roku koło muzeum po krzakach się chowają..., pozdrowienia!
Usuń