środa, 19 lutego 2014

ZAGADKA nr 4. Jaki gatunek ptaka został oskubany i zjedzony przez krogulca?

Czasami podczas spaceru po leśnych ostępach możemy natknąć się na miejsca z dużą ilością ptasich piór – są to tak zwane oskuby, czyli stołówki, w których jakiś ptasi drapieżnik (zwykle jastrząb lub krogulec) oskubał przed skonsumowaniem innego ptaka. Czasami takie oskuby zlokalizowane są bezpośrednio na ziemi, na leżącym pieńku (tak jak na zdjęciu) lub pozostałym po ściętym drzewie wystającym z ziemi pniu. Ten oskub, który pozostawił prawdopodobnie krogulec, znaleźliśmy w minioną sobotę w lesie w pobliżu amfiteatru w Górze św. Anny. Jak myślicie, jaki skrzydlaty nieszczęśnik nie zdołał uciec przed oprawcą i stał się jego posiłkiem?

fot. P. Zabłocki

 ROZWIĄZANIE: dzięcioł duży Dendrocopos major

9 komentarzy:

 1. Bardzo trudna ta zagadka. Na ptakach to ja sie za bardzo nie znam, ale takie plamki na piórkach skojarzyły mi się z perliczką. Tak, tylko co perliczka by robiła w lesie? No ale przeciez ten krogulec mogł ją złapać po za lasem i tam ja oskubac :). moja odpowiedź to perliczka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam pojęcia czyje to piórka ale są super ;-) - takie regularne białe kropki... natura jest wspaniała...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięcioł duży. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Też stawiam na dzięcioła dużego......wskazują na to właśnie te białe kropeczki na piórkach .Widzę też plamki jaskrawoczerwone (chyba nie krew ) - upierzenie z dolnej części brzucha.
  Najliczniejszy i najpowszechniejszy z polskich dzięciołów, występujący we wszystkich drzewostanach w całym kraju i przez cały rok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie podzieciole często widuję w lesie . Bidulki tak sie wstukują w pień , że nie słyszą nadciągającego drapieżnika

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na rozwiązanie tej zagadki :) Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe kto miał chętkę na dzięcioła :(

  OdpowiedzUsuń