czwartek, 13 lutego 2014

ZAGADKA nr 2. Jakie ptaki wprowadziły się do budki lęgowej?

Kilka lat temu niedaleko muzeum zawiesiliśmy budkę lęgową dla szpaka. Ku naszemu zdziwieniu zamiast szpaków w budce zamieszkała inna ptasia rodzinka. Otwór wlotowy „domku” okazał się jednak zbyt duży, więc nowi mieszkańcy częściowo go „zamurowali”, dostosowując go do swojej wielkości. Czy wiecie, o jaki gatunek ptaka tu chodzi? 

budka lęgowa z częściowo zaklejonym otworem wlotowym, fot. P. Zabłocki

ROZWIĄZANIE: kowalik (Sitta europaea)

O zdolnościach kowalika do pomniejszania otworów dziupli pisał już prawie 200 lat temu X. B. S. Jundziłł (Zoologia krótko zebrana, część II. PTASTWO; Wilno, 1825). Przeczytajcie z uwagą fragment tekstu, szczególnie ostatnie zdanie, które dowodzi, że niegdyś raczono się mięskiem młodziutkich kowalików, brrrr...).

9 komentarzy:

 1. Witam i pozdrawiam przemiłych ornitologów. Z niecierpliwością oczekiwałam zapowiadanej 2 zagadki ( która podobno miała być trudniejsza ). Moim zdaniem to KOWALIK.......tak sprytnie sobie radzi z pozyskiwaniem swojego lokum.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja myślę,że to jednak kowalik zwyczajny , bargiel. To samica potrafi pomniejszyć otwór używając gliny, błota i iłu (mieszając je wcześniej w dziobie ze śliną). Otwór wejściowy staje się tak mały, że sama z trudem potrafi się przez niego przecisnąć. Jest to dobry sposób obrony przed drapieżnikami i jednocześnie cecha rozpoznawcza dziupli zamieszkanych przez kowaliki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kowalik zamurowuje otwór wejściowy i dostosowuje go do swojego rozmiaru. Chroni to zniesienie przed wtargnięciem drapieżnika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też myślę że to ten kowalik tak zrobił

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak to bez wahania kowalik ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkim, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi gratulujemy!!!!
  Wyczekujcie kolejnej zagadki :-) Pozdrawiamy Was ciepło!

  OdpowiedzUsuń