sobota, 15 lutego 2014

ZAGADKA nr 3. Co to takiego?

Czy widzieliście już takie okazy? Prawda, że są urocze? Dla ułatwienia dodamy, że wpisane są na listę gatunków chronionych w kraju :-). Te malutkie „miseczki” obserwowaliśmy wczoraj w lesie w Górze św. Anny, nieopodal amfiteatru. Wystarczy podać nazwę rodzajową tych okazów (oznaczenie gatunku możliwe jest wyłącznie za pomocą mikroskopu). Główkujcie... :-) 

fot. M. Wolny

 ROZWIĄZANIE: owocniki grzyba z rodzaju czarka Sarcoscypha sp.

Wyrastają na opadłych, zbutwiałych gałązkach drzew liściastych, często zagrzebanych w ziemi. Owocniki, przypominające niewielkie miseczki lub kieliszki, pojawiają się wczesną wiosną, a niekiedy już w zimie. Ich wnętrze charakteryzuje się niezwykłym, jaskrawym i intensywnym zabarwieniem, które bywa szkarłatne, żywoczerwowne lub pomarańczowoczerwone. Najbardziej znanymi w kraju gatunkami czarek są bardzo do siebie podobne czarki - szkarłatna Sarcoscypha coccinea i austriacka S. austriaca. Można je rozróżnić po kształcie włosków i zarodników, a te widać wyłącznie pod mikroskopem.

7 komentarzy:

 1. Witam .....uwielbiam odwiedzać ten blog a szczególnie zagadki jakie tu serwujecie. Tak sobie myślę ,że to owocniki grzybów !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak to owocniki grzybów........stawiam na czarkę !

  OdpowiedzUsuń
 3. Sa miejsca w Polsce gdzie te grzyby nie są spotykane, mimo poszukiwań. Moje lasy z kolei czerwienieją na wiosnę od tych grzybów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lasy na pewno wtedy przeuroczo wyglądają......jakby ktoś " landrynki " rozsypał :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To owocniki grzyba z rodzaju czarka Scarcoscypha; w kraju mamy dwa gatunki - czarkę austriacką i szkarłatną; faktycznie rozpoznać je można dopiero pod mikroskopem. Piękne grzyby...

  OdpowiedzUsuń
 6. Potwierdzam, to czarka. Kiedyś takie też obserwowałem. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, to owocniki czarki :-) Gratulujemy wiedzy mykologicznej :-)

  OdpowiedzUsuń