czwartek, 6 lutego 2014

B jak... czyli eksponatowego abecadła ciąg dalszy

biegus zmienny - ptak z rodziny bekasowatych Scolopacidae. Występuje w 9 podgatunkach w północnych rejonach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Grenlandii i Islandii. Zamieszkuje tundrę oraz torfowiska i wilgotne łąki. W Polsce spotykany podczas wiosennych i jesiennych przelotów. W okresie migracji zatrzymuje się na piaszczystych i mulistych plażach, na dnach spuszczonych stawów hodowlanych oraz zbiorników zaporowych. Gatunek chroniony. 
Preparat sylwetkowy o nr inw. MŚO/P/11640 wykonano w Pracowni Preparowania Zwierząt w Przyszowicach. Ptaka znaleźliśmy martwego (ofiara botulizmu) 23.08.2010 na Zbiorniku Dierżno Duże w woj. śląskim. Na nogach nosił obrączki: metalową z nr JT 26601 oraz plastikową w kolorze białym z kodem E68. Ptak został zaobrączkowany 12 dni wcześniej, tj. 11.08.2010 w Ujściu Wisły (Gdańsk-Świbno) podczas akcji „KULING”. Odległość od miejsca obrączkowania do miejsca ponownego stwierdzenia wynosi 445 km w linii prostej.

biegus zmienny Calidris alpina, fot. M. Wolny

biegacz pomarszczony - chrząszcz z rodziny biegaczowatych Carabidae. Występuje w całej Polsce, ale spotykany jest rzadko. Rozwija się w lasach liściastych (głównie w buczynach) zasobnych w próchniejące drewno, które stanowi miejsce jego zimowania. W kraju podlega ochronie gatunkowej (razem z innymi przedstawicielami rodzaju biegacz Carabus); ponadto figuruje na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce (z kategorią LC - niższego ryzyka) oraz Czerwonej Liście Chrząszczy Górnego Śląska (z kategorią R - rzadki). 
Martwe okazy znaleziono 07.02.2007 w miejscu żerowania dzików (osobniki te musiały zimować w zmurszałym pniu), w pobliżu rezerwatu "Boże Oko" koło Czarnocina, woj. opolskie (leg., det. et prep. M. Wolny, P. Zabłocki). Znajdują się w gablocie entomologicznej ze zbiorem chrząszczy biegaczowatych, zarejestrowanej pod nr MŚO/P/10789. 

biegacz pomarszczony Carabus intricatus - samica i samiec, fot. M. Wolny

buławnik mieczolistny - bylina z rodziny storczykowatych Orchidaceae. Występuje w Europie, Afryce Północnej oraz w umiarkowanych strefach klimatycznych Azji. W kraju spotykana jest na niżu i niższych położeniach górskich, bardzo rzadka. Siedliskiem gatunku są widne lasy liściaste (zwykle ciepłolubne buczyny), czasem zarośla i podmokłe łąki. W Polsce podlega ochronie ścisłej; ponadto jako roślina narażona na wyginięcie wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (kat. VU) oraz na Czerwoną Listę Roślin i Grzybów w Polsce (kat. V). 
Okaz z arkusza zielnikowego o nr inw. MŚO/P/1441 został zebrany 26.05.1938 na Opolszczyźnie między Zawadą, a Groblą (z. Sowade und Grobla) przez K. Bialuchę.

buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, fot. M. Wolny

6 komentarzy:

 1. Ta nazwa tego biegacza pomarszczonego wzięła się ze względu na jego wygląd ciała? Jest taki pomarszczony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak :-) Powierzchnia pokryw skrzydłowych i przedplecza jest wyraźnie pomarszczona.

   Usuń
 2. Witam . Chciałem zapytać, czy ten chrząszcz należy do owadów drapieżnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ten chrząszcz, zresztą jak wszyscy przedstawiciele rodzaju biegacz, jest drapieżnikiem. Świadczą o tym dobrze widoczne na zdjęciu, cęgowate żuwaczki, które służą do chwytania, unieruchamiania i miażdżenia ofiary.

   Usuń
 3. Ładnie wypchane zwierzaki macie, bo te to straszą, hahaha:
  https://joemonster.org/art/25445/Najgorzej_wypchane_zwierzeta_na_swiecie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się Mikołaju uśmialiśmy, faktycznie potwory. Niektórzy preparatorzy mają bujną wyobraźnię!
   A i w naszym przyrodniczym magazynie kilka dziwaków się znajdzie, kiedyś na pewno je zaprezentujemy - może 1 kwietnia lub na Halloween :-) Pozdrawiamy!

   Usuń