czwartek, 6 lutego 2014

B jak... czyli eksponatowego abecadła ciąg dalszy

biegus zmienny - ptak z rodziny bekasowatych Scolopacidae. Występuje w 9 podgatunkach w północnych rejonach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Grenlandii i Islandii. Zamieszkuje tundrę oraz torfowiska i wilgotne łąki. W Polsce spotykany podczas wiosennych i jesiennych przelotów. W okresie migracji zatrzymuje się na piaszczystych i mulistych plażach, na dnach spuszczonych stawów hodowlanych oraz zbiorników zaporowych. Gatunek chroniony. 
Preparat sylwetkowy o nr inw. MŚO/P/11640 wykonano w Pracowni Preparowania Zwierząt w Przyszowicach. Ptaka znaleźliśmy martwego (ofiara botulizmu) 23.08.2010 na Zbiorniku Dierżno Duże w woj. śląskim. Na nogach nosił obrączki: metalową z nr JT 26601 oraz plastikową w kolorze białym z kodem E68. Ptak został zaobrączkowany 12 dni wcześniej, tj. 11.08.2010 w Ujściu Wisły (Gdańsk-Świbno) podczas akcji „KULING”. Odległość od miejsca obrączkowania do miejsca ponownego stwierdzenia wynosi 445 km w linii prostej.

biegus zmienny Calidris alpina, fot. M. Wolny

biegacz pomarszczony - chrząszcz z rodziny biegaczowatych Carabidae. Występuje w całej Polsce, ale spotykany jest rzadko. Rozwija się w lasach liściastych (głównie w buczynach) zasobnych w próchniejące drewno, które stanowi miejsce jego zimowania. W kraju podlega ochronie gatunkowej (razem z innymi przedstawicielami rodzaju biegacz Carabus); ponadto figuruje na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce (z kategorią LC - niższego ryzyka) oraz Czerwonej Liście Chrząszczy Górnego Śląska (z kategorią R - rzadki). 
Martwe okazy znaleziono 07.02.2007 w miejscu żerowania dzików (osobniki te musiały zimować w zmurszałym pniu), w pobliżu rezerwatu "Boże Oko" koło Czarnocina, woj. opolskie (leg., det. et prep. M. Wolny, P. Zabłocki). Znajdują się w gablocie entomologicznej ze zbiorem chrząszczy biegaczowatych, zarejestrowanej pod nr MŚO/P/10789. 

biegacz pomarszczony Carabus intricatus - samica i samiec, fot. M. Wolny

buławnik mieczolistny - bylina z rodziny storczykowatych Orchidaceae. Występuje w Europie, Afryce Północnej oraz w umiarkowanych strefach klimatycznych Azji. W kraju spotykana jest na niżu i niższych położeniach górskich, bardzo rzadka. Siedliskiem gatunku są widne lasy liściaste (zwykle ciepłolubne buczyny), czasem zarośla i podmokłe łąki. W Polsce podlega ochronie ścisłej; ponadto jako roślina narażona na wyginięcie wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (kat. VU) oraz na Czerwoną Listę Roślin i Grzybów w Polsce (kat. V). 
Okaz z arkusza zielnikowego o nr inw. MŚO/P/1441 został zebrany 26.05.1938 na Opolszczyźnie między Zawadą, a Groblą (z. Sowade und Grobla) przez K. Bialuchę.

buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, fot. M. Wolny

7 komentarzy:

 1. Ta nazwa tego biegacza pomarszczonego wzięła się ze względu na jego wygląd ciała? Jest taki pomarszczony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak :-) Powierzchnia pokryw skrzydłowych i przedplecza jest wyraźnie pomarszczona.

   Usuń
 2. Witam . Chciałem zapytać, czy ten chrząszcz należy do owadów drapieżnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ten chrząszcz, zresztą jak wszyscy przedstawiciele rodzaju biegacz, jest drapieżnikiem. Świadczą o tym dobrze widoczne na zdjęciu, cęgowate żuwaczki, które służą do chwytania, unieruchamiania i miażdżenia ofiary.

   Usuń
 3. Ładnie wypchane zwierzaki macie, bo te to straszą, hahaha:
  https://joemonster.org/art/25445/Najgorzej_wypchane_zwierzeta_na_swiecie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się Mikołaju uśmialiśmy, faktycznie potwory. Niektórzy preparatorzy mają bujną wyobraźnię!
   A i w naszym przyrodniczym magazynie kilka dziwaków się znajdzie, kiedyś na pewno je zaprezentujemy - może 1 kwietnia lub na Halloween :-) Pozdrawiamy!

   Usuń
 4. Przyroda która nas otacza jest tak piękna. Trudno zobaczyć wszystko samodzielnie na żywo dlatego takie artykuły jak ten są szczególnie godne uwagi, można dowiedzieć się jakie zwierzęta żyją obok nas i je na zdjęciach zobaczyć. A być może spotka się je także na jakimś ze spacerów?

  OdpowiedzUsuń