piątek, 28 lutego 2014

ZAGADKA nr 6. Co to jest?

Na weekendową zagadkę proponujemy takie oto cudeńko :-). Czy wiecie, co to jest? 

fot. M. Wolny 

ROZWIĄZANIE: rostrum ryby piły (Pristis sp.)

Eksponat o nr. inw. MŚO/P/6185, długość 94 cm.

Piłokształtne Pristiformes, popularnie zwane rybami piłami, spotykane są we wszystkich oceanach świata, ale mogą też przebywać w wodach słodkich (niektóre gatunki potrafią funkcjonować w rzekach i jeziorach, do których wpływają z oceanów). Cechą charakterystyczną tej ciekawej grupy ryb chrzęstnoszkieletowych jest posiadanie wydłużonego pyska zwanego rostrum, który uzbrojony jest na obu krawędziach w niezwykle ostre, zębopodobne wyrostki (od 16−32 par w zależności od gatunku). Rostrum służy rybom piłom do wykrywania ofiary (na jego powierzchni znajdują się tysiące elektroreceptorów oraz kanalików pozwalających wyczuć najmniejszy ruch wody), a następnie jej ogłuszenia, mordowania, a nawet porcjowania. W trakcie polowania ryby poruszają swym rostrum na boki z prędkością kilku wymachów na sekundę, a siła wymachu jest czasem tak duża, że potrafi przeciąć ofiary (najczęściej ryby) na pół. Owo narzędzie zbrodni używane jest także do obrony przed większymi napastnikami. Aktualnie wszystkie spośród siedmiu występujących na świecie gatunków ryb pił, na skutek niszczenia ich siedlisk i zbyt intensywnego poławiania (głównie dla trofeum i smacznego mięsa) uznano za krytycznie zagrożone. Mimo zakazu handlu tymi rybami, który wprowadzono na całym świecie w 2007 roku, ich poławianie i sprzedaż są akceptowane w wielu krajach, a nawet nagradzane (rostra dużych okazów zbywane są w cenie około 1400 dolarów!).

10 komentarzy:

 1. Rostrum piły zwyczajnej (Pristis pristis), zagrożonej wymarciem ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny piłowatych (Pristidae) ??

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj taka piła przydałaby nam się na jutro do ogrodu, bo planujemy robić cięcia sanitarne drzewek owocowych, hehehe. Ciekawy eksponat i też wiedzielismy co to jest - pysk ryby zwanej piłą. Pozdrawiamy, Hanka, Marcin i Anusia

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba jakiś fragment specjalistycznego sprzętu drwala? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe eksponaty macie w zbiorach muzeum......stawiam na rybę-piłę !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie, że to pysk ryby piły i to ogromnego okazu. Zbiory macie rewelacyjne. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 6. Równie dobrze mógłby tego używać jakiś rycerz... masakra

  OdpowiedzUsuń
 7. To jakiś rodzaj maczugi ? Strach się bać...........

  OdpowiedzUsuń
 8. Piła ( narzędzie ) czy też pysk piły ?..........wyglądają groźnie ! Ale eksponat super .

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratulujemy wiedzy!!!!!!!!!!! Już za tydzień kolejna zagadka, zapraszamy :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. A więc stare ale dopiero zobaczyłem mam takie 1m

  OdpowiedzUsuń